Hakkari'deki protestolarda olaylar çıktı

Hakkari'deki protestolarda olaylar çıktı
Hakkari'deki protestolarda olaylar çıktı
Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasının yıldönümü gerekçesiyle kepenk kapatılan Hakkari'de olaylar çıktı.

HAKKARİ - Pehlivan, Keklikpınar, Medrese, Biçer ve Gazi mahallelerinde yola barikat kurup ateş yakan yüzleri poşulu gruplara polis tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak müdahale etti.

Polisin müdahalesine 30'ar kişilik gösterici grupları taş, molotofkokteyli ve havai fişek atarak karşılık verdi. Bu arada okuldan çıkan bazı öğrenciler kentteki olaylar nedeniyle zor anlar yaşadı. Mahalle aralarına dağılan göstericilerle polisler arasındaki kovalamaca devam ederken, polis kent genelinde geniş  önlem aldı.

Hakkari'de kepenkler kapalı

Şırnak ve Diyarbakır'da da kepenk kapatıldı


Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ise, kepenklerin kapalı olduğu şehir merkezinde gezintiye çıktı. Vali Kalkan, Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ile birlikte bir süre kentte dolaştıktan sonra ayrıldı.
 

YÜKSEKOVA'DA DA MÜDAHALE VAR
Yüksekova ilçesinde de saat 11.30'da BDP tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması için yaklaşık 3 bin kişi eski cezaevi kavşağında toplandı. BDP İlçe Başkanı Nail Durmaz burada yaptığı konuşmada, 9 Ekim'de Abdullah Öcalan'ın bir komplo sonucu Suriye'den çıkarıldığını, bunu kınadıklarını ve protesto ettiklerini söyledi.

İlçe Başkanı Durmaz'ın konuşmasını sonuna doğru yüzleri kapalı yaklaşık 100 kişi kalabalıktan ayrılarak ilçe merkezine doğru yürümeye başladı. Göstericiler, Cengiz Topel Caddesi'ne barikat kurarak, slogan atmaya başlaması üzerine olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Polislerin dağılmaları için yaptığı uyarıya göstericiler taş, molotofkokteyli ve havai fişek atarak karşılık verdi. Bunun üzerine polis göstericileri dağıtmak için tazyikli su, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandı. Göstericiler ara sokaklara dağılırken, olaylar devam ediyor. (Erkan ÇOBANOGLU-Behçet DALMAZ/DHA)