Hakkari'den Suriyeli Kürtlere 40 ton yardım

Hakkari'den Suriyeli Kürtlere 40 ton yardım
Hakkari'den Suriyeli Kürtlere 40 ton yardım
Hakkari'de sivil toplum kuruluşlarının başlattığı yardım kampanyasında Suriye'deki Kürtler için 40 ton yardım toplandı.

HAKKARİ - Hakkari'de 42 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin içinde yer aldığı 'Emek ve Demokrasi Platformu', Belediye Başkanlığı, BDP il Örgütü ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Delegeleri tarafından Suriye'deki Kürtler için başlatılan yardım kampanyasında toplanan 40 ton gıda yardımı, kamyonlarla Şanlıurfa'nın Suruç Belediyesine gönderildi.

20 gün önce başlayan kampanya kapsamında toplanan 40 ton un ve gıda maddesi Hakkari Belediye Başkanlığı'nda bir araya getirildi.

Hakkari Belediye Başkan Vekili Hamdi Taşkın, BDP PM üyesi M. Sıddık Akış, Belediye Meclis üyeleri , BDP Hakkari il Başkanı Rahmi Kurt, DTK Delegesi Mikail Atan, BDP Kadın inisiyatifi üyeleri, toplanan yardım paketlerin bir bölümünü kamyona yükledi.

Yardım Komisyonu Başkanı Hifzullah Kansu, 40 ton un ve gıda maddesinin taplandığını açıklarken şöyle dedi:

"Toplanan yardımları bugün itibariyle kamyonlara yüklenip Rojava'daki (Suriye'deki Kürt bölgesi) kardeşlerimize gönderiyoruz. İç savaş nedeniyle oradaki kardeşlerimiz zor günler geçiriyor. Bu kampanyamıza destek veren tüm Hakkari halkına teşekkür ediyoruz. Bu yardımlar Suruç Belediyesi'ne götürülecek. Oradan Rojavada'ki kardeşlerimize ulaştırılacaktır. İlçelerimizde de 3 kamyon dolusu gıda maddesi toplandı. O yardımlar da yola çıktı."

DHA - Behçet DALMAZ


  http://www.radikal.com.tr/112660511266056

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hakkariden suriyeli kürtlere hk. - fgemak

  bu yardımlar nereye kadar devam edecek,taşıma suyla değirmenin sürekli döndürüldüğü görülmemiştir,yapılan bu cüzi yardımlarla suriyeden gelen bu insanlar rahat mı ediyorlar sıkıntı içindeler yapılacak en doğru iş bu insanların tekrar evlerine dönmelerinin yolunun açılmasının en isabetli çözüm olduğunu düşünüyoruz.

  ... - hale

  GERÇEKLERİ GÖSTEREN rumuzuyla yazan bey, sizi tebrik ediyorum. bu oyunu gören sayısı o kadar az ki... yorumu beğenen sayısından belli zaten...

  ... - AENCÜ

  Acıyorum size, savaş devam etsin diye silah gönderenlere bile bu kadar öfkelenmiyorsunuz. Neymiş Hakkariler Rojava'ya yardım gönderiyormuş, Suriye'de üç alan var şuan, Esad, Öso ve Kürtlerin hakim olduğu alanlar. Napsaydı Hakkarililer, Öso'ya da mı yardım gönderseydi?

  iki yorumcuya cevap - Polat F

  "evet isyan" ve "gerçekleri söyleyen!'e"cevap. Yapılan yardımların, suriyenin kuzeyindeki, kürtlerin yoğun yaşadığı, tarihi Kürdistan bir parçası olan kısma yapıldığı doğrudur. Ancak 1 - bu bölgede yalnızca Kürtler yaşamıyor. Burada çok farklı dinden (müslüman, hiristiyan, keldani, asuri, yezidi ve sayamadıklarım) ve milliyetten 8kürtler, Türkmenler, Araplar ve Ermeniler)halklar vardır. Yardımlar bu bölgeye gönderiliyor. Yalnızca Kürtlere gönderiliyor diye bir şey yok. 2 - Bahsedilen bölgedeki insanlar, ne emperyalistler ve onların yerel işbirlikçileri (Türkiye, S. Arabistan, Kuveyt, katar)ile, ne de Suriye'nin ilkel monarşisi ile işbirliği yapmayan halklardır ve bu nedenle her iki tarafın da hışmına uğramaktadırlar. Ne olur biraz olsun ezberinizi bozun, önünüze konan basma kalıp bilgilerle kendinizi bilgi sahibi kabul edip fikir sahibi olmayın ve kendinizi kaba kürt düşmanlığından kurtarmaya çalışın. İnanın bu ufkunuzu ve kişiliğinizi geliştirecektir.

  Bugune kadar nerdeydiniz ?? - Gerçekleri gosteren

  Insani yardim ku$kusuz harika bir jesttir, yapilmasi lazim diye du$unuyorum. Fakat bunu siyasi araç olarak kulanmak insanlik di$i olan bir aksyondur; bugune kadar neredeydiniz, neden bunu daha once yapmadiniz, 2 senedir bahis ettiginiz iç sava$ mevcut Suriyede. Ayrica bu nitelendirdiginiz iç sava$ degil, Imperyalist ve kukla devletlerin(özellikle Turkiye) Suriye rejimini devirip yerine sizin gibi kukla Yönetim yerle$tirme operasyonudur. Kurt halkin, bence bu Turkiyenin kirli oyununa gelmemesi lazim , Suriyedeki kurtleri ki$kirtip, Suriyedeki terrorist kitlesine yardim etmek için atilan ilk adimlardan birisidir. Umarim bu saltanata ve oyuna kurtler izin vermez...

  Ne Bu Şimdi? - evetisyan06

  İnsani yardıma bile etnik kimliği karıştırmak, Kürtlere yardım göndermek ne demek? Türkiyede her yıl yüzlerce yardım organizasyonu yapılıyor. Hiç Duydunuz mu Iraklı Türklere, Suriyeli Türkmenlere yardım gibi bir saçmalık? Yardım toplanır hangi ülke veya bölgeye ise gider orada kim varsa Türk-Kürt- Arap-Hristiyan-Müslüman ayrım gözetilmeden yardım toplanır, ayrım gözetilmeden dağıtılır. İşte Kürtler Kemalistlerden beter faşist ve ırkçı oldu derken bunu kastediyorum. İnsani yardım yahu adı üstünde, ne demek Kürtlere veya Türklere veya bir başka etnik gruba yardım toplamak. Yazıklar faşizmin bu kadarına! İnsanlıktan, kardeşlikten, barıştan sevgiden bahsedenlerin haline bakın. Irkçılık böyle bir hastalıktır işte.. Nereye gidiyorsunuz Kürtler? bir sorun bu kendinize, bu ırkçı faşistliğin sonu nereye varır? Son yıllarda duyduğum en uç ırkçılık haberi bu oldu benim için..