Hakkarililerden 'Kale Tepe'nin boşaltılması için Başbakan'a mektup

Hakkarililerden 'Kale Tepe'nin boşaltılması için Başbakan'a mektup
Hakkarililerden 'Kale Tepe'nin boşaltılması için Başbakan'a mektup
Hakkari'de 43 STK'nın bir araya gelerek oluşturduğu Axa Zerin platformu, Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Özel Harekat Şubesi tarafından kullanılan Kale Tepe mevkisinin boşaltılıp turizme kazandırılması için Başbakan Erdoğan'a mektup gönderdi.

HAKKARİ - Hakkari'de 1990 yılında askeri birlikler tarafından kullanılan ve 6 yıl önce Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Şubesi'ne devredilen tarihi Hakkari Kalesi olarak bilinen Kale Tepe'nin boşaltılıp turizme kazandırılması için Başbakan Erdoğan 'a mektup gönderdi.

Mektupta kalenin tarihi hakkında bilgi verildiğini ve zarar gördüğünü anlattıklarını belirten Axa Zerin Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Mahmut Ceyhan, Başbakan Erdoğan'ın bu konuda duyarlı olacağını umut ettiklerini söyledi.

Ceylan, gönderdikleri mektupta şu bilgilere yer verdiklerini söyledi:

"Kalemiz M.Ö. 9'uncu yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak yaklaşık 23 yıldır kalemiz başta güvenlik olmak üzere çeşitli bahanelerle turizme kapatılmıştır. Kalenin boşaltılması için birçok kez başvuru yapılmasına rağmen sonuç alınamamıştır. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarınca alınan kararlara aykırı olarak, korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlığı olan kaleye fiziki olarak müdahale edilmiş ve hala güvenlik güçleri tarafından kullanılmakta olup kamuoyuna yasaklıdır. Kayseri kalesinin Kayseri halkı için önemi neyse, Hakkari Kalesi'nin de Hakkari halkı için önemi aynıdır. Biz Hakkarili STK'lar olarak demokrasinin gereği olarak bu toplumsal travmayı tedavi edici tutum ve davranışlarda bulunacağınıza inanıyoruz. Tarihi ve kültürel mirasımız olan Hakkari kalemizin halka, yurt içi ve yurt dışı turizme bir an önce açılmasını talep ediyoruz."

Ceylan, Hakkari'de gidilecek sosyal bir bölgenin olmadığını ifade etti. Ceylan, Kalenin turizme açılmasının çözüm sürecine de katkı sunacağına dikkat çekerek, imza kampanyası başlattıklarını söyledi.

DHA - Behçet DALMAZ


  http://www.radikal.com.tr/114525911452599

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kale zarar gördü diyen arkadaşlar - waller

  evet kale şimdiye kadar pkk'nın attığı rpg7,havan ve çeşitli çaplardaki mühimmatlarla zarar görmüştür..Kaleyi şuana kadar pkk'dan koruyan özel harekatçılara teşekkür ediyoruz.Turizme ve dünya kültürüne önemli bir katkı sunmuşlardır..

  Takıl devlet. - Bratz

  Bencede boşaltılsın, Türk askerinin bu kadar gövde gösterisi yaptıgı bir alanını bir etkileşimi yok artık ! yapın salıncak yapın bilmem ne bahçesi takılın işte

  şarhoş - kaşınan adam

  PKK yandaşları zafer şarhoşluğu içinde istedikçe istiyorlar.Kale denen yerin olmayan turistlere açılması aslında bahane. PKK nın gücünü gösterme bakımından önemli.Recep bey kanımca bu talebi kabul edecektir.Çünkü seçimlerde kürtlerin oyları onun için hayati önem kazandı.

  Hep mutlu olma isterdim ama... - Dedemkorkut

  Bence Kale Tepe'yi geri isteyecekleri yerde oradaki, "Ne mutlu Türküm diyene" yazısının kaldırılmasını talep etselerdi daha iyi olurdu. Ben Türk'üm ama mutluluğun sadece Türklere has bir özellik olduğuna/olması gerektiğine inanmıyorum. Şartlar uygun olduğunda her ırktan insan mutlu olabilir. Hatta soyu ile övünç duyabilir. Mutluluk ve övünç sadece bizim hakkımız olamaz. Bütün insanların en az bizim kadar mutlu olma hakkı vardır. Buna istesek bile mani olamayız. Onlara, "siz mutlu olamazsınız çünkü Türk değilsiniz" diyemeyiz! Zira mutluluk yalnızca bir ırka, bir zümreye veya sınıfa has değildir. Tüm toplumlar en az Türkler kadar mutlu olma hakkına sahiptir. Üstelik ben Türk olmama rağmen her zaman mutlu olamıyorum. Çünkü çevremde insanı mutsuz eden, üzen, hatta kahreden çok olay görüyorum. Kısacası Türk olmak, mutlu olmak için yeterli bir nitelik değil. Hayat ve yaşadığımız olgular bunu doğrulamıyor.

  ibretnüma - Efendisiz65

  sahiden ibretlik adamsın be okur. bahsi edilen yer kale! urartu kalesi! binlerce yıllık geçmişe sahip. devlet tarafından tehrip edilmiş kale! senin ülkende bir şehir bir kalenin turizme kazandırılmasıyla yıkılacaksa bırak o ülke yıkılsın zaten para etmez.

  TURİZM - HARAYDIN

  Adam olmanın şartı eğitim üretim arge ihracat sanat spor turizmde dünya pastasından pay istemek ve almaktan geçer. İlk defa turizm adına bir istek duyduk ama şekli garip. Kamu ihtiyacına kullanılan alan boşaltılsın diye havaya boş bir talep. Yatırımın az olduğu yerde yatırımın ön şartı STK ların veya üyelerinin ortak olacağı bir kooperatif veya halk anonim şirketi kurarak ortaya bir sermaye koymaktır. Bu STK lar 1000 üyeli bir kooperatif veya ŞİRKET KURMALI SONRA ARAZİYE talip olmalı ve kamu ile yüzde 50 yüzde 50 ortak olarak turizm işine girmeli.Bu dünyada adamdan sayılmanın şartı Eğitim üretim Arge İhracat Sanat Spor Turizmde üretici olmaktır. Sadece turizm değil kış sporlarında da herkes becerisini ortaya koymalı ve Allah'ın verdiği nimeti kullanmasını ve şükretmesini bilmeli.

  başka emriniz? - asu555@kahkaha.com

  tepeyi pkk ya verin ki askere polise daha rahat roket atıp kurşun sıksınlar değil mi?