'Hakkımı helal etmiyorum'

Türkiye'nin, 38 kişinin hayatını yitirdiği tren kazasında ölen kocasının hesabını Başbakan Tayyip Erdoğan'dan sorarken tanıdığı Eskişehirli Mualla Kurumlu, şimdi de Erdoğan hakkında manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

ANKARA - Türkiye'nin, 38 kişinin hayatını yitirdiği tren kazasında ölen kocasının hesabını Başbakan Tayyip Erdoğan'dan sorarken tanıdığı Eskişehirli Mualla Kurumlu, şimdi de Erdoğan hakkında manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Kurumlu, hastanede kendisinin 'acısını paylaşmayan' Başbakan'ın daha sonra evine ziyarete gelmek istemesini
"Gecikmiş teselli istemiyorum" diyerek geri çevirdiğini söyledi.
Eşini morgda bulmuştu
Kurumlu, başından geçenleri şöyle anlattı: "Kocam Erol Kurumlu ile son defa hızlandırılmış trenden konuştuk. Bana cep telefonuyla 'Trenle uçuyoruz' dedi. Kazadan sonra telefonu cevap vermeyince, 17 yaşındaki oğlum Hazar ile Bilecik ve Osmaniye üzerinden Pamukova'ya gittim. Oğlumla morga girdik. Kocam ölmüştü. O sırada Başbakan geliyor dediler. O acı içinde 'Başbakanım sesimi duyun. Bu tren kötüydü, bu tren yola çıkmamalıydı, kocam öldü. Bana kocamı geri verin' gibi sözler söyledim. Zaten sakinleştirici vermişlerdi. Başbakan daha sonra oradaki herkesle tokalaşıp halini sormaya başladı. Oradan birisi, 'Asıl bu hanımla konuşun, onun acısı büyük' dedi. Ama Başbakan benimle konuşmadı."
Mualla hanım için ikinci perde, kazadan üç gün sonra, 25 Temmuz pazar günü açılmış. Şöyle anlatıyor: "O gün evimize iki kişi geldi. Başsağlığı dilediler. Başbakan'ın yarın (pazartesi günü) taziye amacıyla bizi ziyaret etmek istediğini söylediler. Ama ben, gecikmiş teselli istemediğimi söyledim. Başbakan'a hakkımı helal etmediğimi söyledim. Ben, devlet terbiyesi nedir, devlet büyükleriyle nasıl konuşulur bilen bir insanım. Ama benimle en acılı halimde konuşmak istemeyen Başbakanımız ile konuşmak istemedim. Hakkında manevi tazminat davası da açacağım. Çünkü kocamın kaza sonucu öldüğüne inanmıyorum. Kocam emekli mimardı. Devlet hızlı tren deyince, inandı, bindi. Bunun deneme seferi olduğunu bilemedik. Daha sonra Ulaştırma Bakanlığı'ndan arayıp Binali Yıldırım'ın ve Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Kahraman'ın görüşmek istediğini söylediler. Onların tesellisini de istemiyorum. Kocamın hakkını onlara helal etmiyorum."