Hakkâri kan ağlıyor

Hakkârili Fahrettin Yalçın, diyaliz uzmanı olmadığı için eve yollandıktan 12 saat sonra yaşamını yitirdi. İlde bir ayda beş böbrek hastası daha aynı nedenden öldü.

HAKKÂRİ- Hakkâri'de bir ayda altı böbrek hastasının ölmesiyle gözler uzman doktor olmadığı için tam çalışmayan Hakkâri Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'ne çevrildi. Son kurban ise 'imkânsızlık nedeniyle' başka şehre sevk edilmek istenen Fahrettin Yalçın.
Yüksekova'da yaşayan Yalçın, geçen pazartesi iki ağabeyinin kolunda hastaneye geldi. Yedi yıldır böbrek hastası olan genç, hemşirelerin yardımıyla diyalize bağlandı. Ancak görevliler bir süre sonra, "Burada elimizden bir şey gelmiyor, Van'a gitmek zorundasınız" diyerek sevkini yaptı. Ağabeyler Mesut ve Senar Yalçın ise Fahrettin Yalçın'ı eve götürdü. Hastaneden çıkarken son kez DHA muhabiri tarafından fotoğraflanan 27 yaşındaki Yalçın, 12 saat sonra öldü. Sinir krizi geçiren Mesut Yalçın, "Maddi durumumuz elvermediği için Van'a gidemedik" dedi.
Yalçın'dan önce, bir ayda 18 yaşındaki Zeynep Kahraman, 13'ündeki İbrahim Duman, 55 yaşındaki Nusret Yıldız, 60 yaşındaki Sabri Kaya, 40 yaşındaki Hansi Oğuz ölmüştü.
Bakanlık: Hastanede ölmediler!
Sağlık Bakanlığı ise dün yaptığı yazılı açıklamada Hakkâri Devlet Hastanesi'nin altı hastasının ölümünden kendini sorumlu tutmadı. Açıklamada, hemodiyaliz ünitesindeki doktorun askerde olduğu belirtildi. Doktorun yerine bir 'dahiliye uzmanı'nı görevlendirdiği açıklandı. Ayrıca hastaların Van'a sevk edildiği belirtildi. Açıklamada, "Hastalarının hiçbiri hastanede ve hemodiyaliz ünitesinde hayatlarını kaybetmemiş
olup, hemodiyaliz ünitesince seanslarını aksatmamaları için takipleri ciddi bir şekilde yapılmıştır. Ölen hastaların 'terminal' dönemlerinde olmaları sebebiyle hayatlarını kaybettikleri zannedilmektedir" denildi. Bakanlık, hemodiyaliz ünitesine Mersin'den acil uzman takviyesi yapılacağını da bildirdi.
'Doktor olmadan diyaliz olmaz'
Öte yandan Türk Böbrek Vakfı'ndan alınan bilgiye göre tüm diyaliz ünitelerinde, bu konuda sertifikalı bir uzman doktorun bulunması bir zorunluluk. Diyaliz Merkezleri Yönetmeliği'ne göre her diyaliz merkezinde, tedavi boyunca hastaları izlemek üzere, diyaliz cihaz sayısına göre artan sayıda uzman doktor olması şart. Yüz yataklı Hakkâri Devlet Hastanesi'ndeki hemodiyaliz merkezinde ise biri arızalı altı ünite bulunuyor.
Valinin çözümü: Mecburi hizmet
Pazartesi hastanede inceleme yapan Vali Erdoğan Gürbüz ise doktor gelmemesinden yakındı. İl genelinde 100'e yakın uzman doktora ihtiyaç varken 16 uzman doktor bulunduğunu belirten Vali Gürbüz, "Çözüm doktora mecburi hizmet" dedi. (dha, Radikal)