Hakkâri nasıl üşümesin?

Yıkılmaya hazır
Hakkâri'de 25 Ocak'ta meydana gelen, iki kişinin öldüğü, 26 kişinin yaralandığı 5.5 büyüklüğündeki deprem, Doğu ve Güneydoğu kentlerinde yaşanabilecek felaketin habercisi: Son 10 yılda köylerin boşaltılmasıyla Hakkâri'nin merkezine akan insanlar, temelsiz ve harçsız binalarda oturuyor.
Binlerce harabe
Depremden sonra hasarlı raporu çıkarılan 157 ve orta hasarlı bulunan 78 evin çoğu, göçle oluşan mahallelerde. Nüfusu 35 binden 70 bine çıkan Hakkâri'de harabe görünümlü sayısız binaya 'oturulamaz' raporu verilmedi. Bir yetkili: Böyle binlerce ev var, hepsine oturulamaz raporu verilemez.
Herkes sırt döndü
Küçük depremle oluşan büyük sorunları anlama çabasında, başta iktidar olmak üzere herkes kötü sınav verdi. Bayındırlık Bakanı Ergezen bölgeye giden tek hükümet üyesi oldu, o da 20 Şubat'ta. Ana muhalefet lideri Baykal 2 Şubat'ta kentteydi. İstanbul'dan ilk muhabir de 29 Ocak'ta ulaştı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

HAKKÂRİ - Kentte 25 Ocak 2005 günü sadece 5.5 büyüklüğünde bir deprem oldu. İki kişi öldü 26 kişi yaralandı. Bu büyüklükteki depremler Türkiye'de sıklıkla oluyordu ve gazetelerde yalnızca kısa bir haber olarak yer alıyordu. Ama bu depremin Hakkâri'ye verdiği zarar hiç de olağan değildi. Binlerce binada oluşan çatlakların sebebi depremden daha derindi. Yoksulluktu, boşaltılan köylerden çıkan insanların çaresizce kentlere sürüklenmesiydi. Bu ihmal edilmişlik depremden sonra da sürdü. Hükümet, siyasiler ve basın, deprem bölgesine ilgisini günler sonra yöneltebildi.
Hakkâri kent merkezinin dört yanı yüksek dağlarla çevrili. Yoksul, çukurlarla dolu tüm sokaklar, dağ manzaralı bir kasvete açılıyor. Hakkâri'de tek sanayi yatırımı on kişinin çalıştığı un fabrikası. İşsizlik oranı yüzde 70. Kişi başına milli gelir yıllık 1100 dolar. Teşvik Yasası kapsamında olmasına karşın hiçbir yatırım başvurusu bulunmuyor. En önemli geçim kaynağı ise kente gelen memurlar.
Yoksul kentin varoşları
Kentin çevresindeki dağ eteklerinde varoş mahalleleri diziliyor. Kent merkezinde depremden sonra ağır hasarlı raporu verilen 157, orta hasarlı raporu verilen 78 evin büyük çoğunluğu bu mahallelerde. Son on yıl içinde köylerin boşaltılmasıyla birlikte on binlerce insan Hakkâri'ye göç etti. Kentin 35 bin olan nufüsunun bu göçler ile 70 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Göç mahallelerinden biri de Keklikpınar. Sokaklarının tamamı dik birer yokuş. Evlerin çoğunluğu heyelanlı bölgede. Dağlardaki kar onların sokaklarına ulaştığında ayak bileğine kadar batan bir çamur deryasına dönüşüyor. Evlerin hepsi briket adı verilen ucuz tuğlalar dizilerek yapılmış. Tek bir kolon ya da kiriş bulunmuyor. Tavanları odun parçaları dizildikten sonra üzerine dökülen topraktan ibaret. Temel ise toprağın altında dizili birkaç sıra taştan ibaret.
Su üç günde bir akıyor. Çamurun karası, evlerin grisi ve karın beyazının arasından sırtlarında su bidonları taşıyan rengârenk yöresel giysili, saçları kına boyalı kadınlar geçiyor. Onların rengârenk giysileri, köyde yaşadıkları ve tüm sıkıntılarına karşın daha mutlu oldukları zamanları hatırlatıyor. Anılarda kalan günlerinin mekânı Çukurca'nın Kavuşak Köyü. Yaklaşık bin kişinin yaşadığı mahalledekilerin tamamı boşaltılan bu köyden göç edenler. 65 yaşındaki Halime Sever, köyünü anlatmaya başladığında kına boyalı nasırlı parmakları ile gözyaşını silerek Kürtçe, "Çok özledim" diyor. Burasını hiç sevmemiş. Çünkü köyü bir derenin kıyısındaydı. Fakirdiler, çok zor şartlarda yaşıyorlardı ama en azından herkesin tarlası ve hayvanı vardı.
Bir gün dağlardan silah sesleri gelmeye başladı. 65 yaşındaki Abdullah Tukayı yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Bir gün PKK'lılar, ertesi gün ise asker geliyordu. Arada kaldık. Sonra havan atıp evleri taradılar. Bizi kovdular."
1995 yılında topraklarını, evlerini bırakarak en yakın kent olan Hakkâri'ye geldiler. Hayvanlarını çok ucuza satmak zorunda kaldılar. Kavuşak köylüleri, kazandıkları paralarla dağ eteğindeki Keklikpınar mevkiinde evler yaptı. Toprağın kaydığı bir araziydi. Onlar bu güvensiz evlerden bir mahalle oluştururken devlet, hiçbir uyarıda ya da yardımda bulunmamıştı.
Bütün duvarlar çatlak
25 Ocak'ta meydana gelen deprem ile büyük bir tehlikenin içinde olduklarını gördüler. 5.5 büyüklüğündeki depremde evlerin tamamında çatlaklar oluştu. Tavanlarındaki tahtalar eğildi, duvarlar büküldü. Geceleri sıfırın altında 20 dereceye ulaşan soğukta dışarıda kaldılar. Çadırkentler kurulup geçici ihtiyaçlar karşılandıktan sonra hasar tespit çalışmaları başladı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı İl Müdürlüğü ön tespitleri yaparken yaklaşık 1000 eve 'oturulamaz' raporu verdi. Çünkü deprem olmasa bile evlerinin hiçbir korunma donanımı yoktu. Daha sonra hasar tespiti için Ankara'dan gelen uzmanlar ise bu evlerin büyük çoğunluğunun hasarsız olduğu yönünde rapor verdi.
Kent merkezi ve köylerde toplam 399 binaya ağır hasarlı raporu verildi. Birinci derece deprem bölgesi olan Hakkâri'de briket evlerin ayakta kalmasının mümkün olmadığını herkes biliyordu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Bu evler yapılırken devlet hiçbir şey yapmamış. Bu evler deprem olmasa da yıkılır. Zemin berbat, bölge heyelanlı, evlerde ne kolon ne temel var. Bir tek demir parçası bile yok. Ama burada böyle binlerce ev var. Hepsine oturulmaz raporu verilemez" diye konuştu.
Ancak hasar raporlarının verilmesi de sorunlara çözüm olmuyor. 1995'te oluşan Biçer Mahallesi'nde ağır hasarlı raporu verilen 60 ev var. Bu raporun tek avantajı bir çadır, bir katalitik soba ve bir torba gıda yardımı. Kentte zorunlu deprem sigortası yaptırmayanlara kalıcı konut yapılmayacak. Valilik yetkilileri, "Yasalar açık. Sigorta zorunlu. Kent merkezinde bu insanlara ev yapılamaz. Köylerde ağır hasarlı raporu verilen 242 ev ise yapılacak" dedi.
Deprem de hatırlatmadı
Bütün olumsuzluklara karşın 25 Ocak'taki deprem de Hakkâri'nin hatırlanmasına yetmedi. Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen, hükümeti temsilen deprem bölgesine ancak 24 gün sonra giderken, ana muhalefet partisi CHP'nin lideri Deniz Baykal bölgeyi bir haftalık gecikmeyle ziyaret etti. Tsunami felaketine uğrayan Asya'ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan "Sorumlu kişiler bölgede bir yıkımın olmadığını ve gitmeye gerek kalmadığını söylediler" açıklaması yaptı. Hakkâri'yi basın da sahiplenmedi. Bölgeye ilk muhabiri depremden dört gün sonra Vatan gazetesi gönderdi. Radikal ise kente yaklaşık bir ay sonra muhabir gönderdi.
'Devlet yardım etsin'
1996 yılına kadar dördüncü deprem bölgesi olarak sayılan Hakkâri bu tarihten sonra birinci deprem bölgesi olarak tanımlandı. Mimarlar Odası İl Temsilcisi Cemal Erip, "Hakkâri'deki binalar dördüncü derece deprem bölgesi özelliklerine göre yapıldı. Bu binaların hepsinin güçlendirilmesi gerekiyor. Olası bir depremde hepsi zarar görecek. Göç mahallelerindeki evlerin hiç güvenliği yok. Devlet bu evler yapılırken hiçbir denetim ve yardım yapmadı. Şimdi de depremde insanların altında kalacağı bu evleri görmezden geliyor" diye konuştu.
Hakkâri Belediye Başkan Yardımcısı Büşar Mavigöz ise şunları söyledi: "Depremde en çok göç ile oluşan mahalleler zarar gördü. Buralar deprem olmasa da çok yoksul yerler. Ama biz belediye olarak bir şey yapamıyoruz. Borcumuz çok. Sadece üç iş makinemiz var. Oralardaki insanlara hizmet götüremiyoruz. Bu insanlar fakir, çaresiz. Devlet bir çözüm bulmalı" dedi.
Hakkâri Ticaret Odası Başkanı Ahmet Şen ise "Milli gelir 1100 dolar olarak açıklanıyor, aslında 700 dolar. Köye dönüşü sağlayıp hayvancılığı geliştirmeliyiz. Sınır kapıları açılmalı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7392137392130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.