Hakkâri seferberliği

Hakkâri'deki yoksul öğrenciler için kamyonla ÖSS kitapları taşınıyor, okul binaları yapılıyor, hatta eğitim şûrası bile düzenlendi. Ama hâlâ yeterli öğretmen yok.

İSTANBUL - Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Türkiye'nin en başarısız ili olarak gündeme gelen Hakkâri'de eğitim atağı var. Kente kamyonlar dolusu ÖSS'ye hazırlık kitapları gönderildi, sorunların tartışıldığı eğitim şurası düzenlendi, okulların fiziki koşullarının iyileştirilmesi için adımlar atıldı. Ancak en büyük eksikliği Hakkâri Milli Eğitim Müdürü A. Hekim Turgut söyledi: Öğretmen yok!
Hakkari'nin sınav başarısızlığının basında yer almasının ardından ilde büyük bir seferberlik başlatıldı. Yeni öğrenim yılı başlarken kalabalık sınıflara son verecek önemli adımlar atıldı. Hakkâri ve en büyük ilçesi Yüksekova'da yeni iki lise tamamlandı ve eğitime açıldı. Geçen yıl dersliklerde ortalama 54 öğrenci bulunurken bu sayı 40'a düşürüldü. İlde ilk kez eğitim şûrası düzenlendi; eğitimde başarısızlığın nedenleri ele alındı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü ile ortak bir kitap kampanyası düzenledi. 'Kitap Sizden, Başarı Bizden' kampanyası sonucunda Hakkâri'ye Türkiye'nin dört bir yanından ÖSS hazırlık kitapları geldi. Yüzlerce yoksul öğrenci bu kaynaklardan yararlanmaya başladı.
Çok sayıda hazırlık kursu açıldı
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), kız öğrenciler için Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nu tamamen yeniledi. ÇYDD'nin Mercedes firması ile imzaladığı protokol sonucunda Hakkârili 20 genç kız, ilk defa Endüstri Meslek Lisesi'nde öğrenim görmeye başladı. Halk Eğitim, bütün okullarda hafta sonu kursları açtı. Öğrenciler bu kurslarda ÖSS ve LGS'ye hazırlanıyor. Mehmetçik Dershanelerinde asker öğretmenler, hazırlık kursları veriyor.
Bu yapılanların yanında en büyük eksik öğretmen açığı. İl Milli Eğitim Müdürü A. Hekim Turgut, "Bizim en önemli sorunumuz öğretmen açığı. Yeterli sayıda öğretmen gönderilmemesi nedeniyle öğrencilerimiz yetersiz kalıyor" dedi.