Hakkâri'de 'naylon' hayat

Karakışın hükün sürdüğü Hakkâri, önceki akşamdan dün sabaha kadar 14 depremle sarsıldı. Büyüklüğü Richter ölçeğine göre 5.5 ile 3.1 arasında değişen depremlerde iki kişi öldü, 26 kişi yaralandı. Halk sıfırın altında 11 derecelik soğukta, evlerine giremiyor.
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi
FEYAT ERDEMİR / Arşivi
BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Karakışın hükün sürdüğü Hakkâri, önceki akşamdan dün sabaha kadar 14 depremle sarsıldı. Büyüklüğü Richter ölçeğine göre 5.5 ile 3.1 arasında değişen depremlerde iki kişi öldü, 26 kişi yaralandı. Halk sıfırın altında 11 derecelik soğukta, evlerine giremiyor.
Karayolları 114. Şube Şefliği misafirhanesi ile okulları açtı. Sivil Savunma ekipleri de Karayolları'nın bahçesine 80 çadır kurdu. Halkın bir kısmı misafirhane, okul ve çadırlarda geceyi geçirirken büyük bölümü sokakta kaldı. Araçlarına ve kent merkezinde bulunan tek seraya sığınan halk, buz gibi soğukta hiç uyumadan sabahı etti. Sokakta kalanlar ise battaniyelere sarılarak yaktıkları ateşlerin etrafında ısınmaya çalıştı.
Sütlüce mezrası artık yok
Önceki gün saat 18.44'te meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde Sütlüce mezrasında çöken evin altında kalan 65 yaşındaki Ali Erdem ile yeğeni 14 yaşındaki Mizgin Erdem yaşamını yitirmiş, dört yakını da ağır yaralanmıştı. 14 evden oluşan mezrada 12 evin yıkıldığı belirtildi. Depremler sırasında kentte çıkan panik sırasında yaralananların sayısının ise 22'yi bulduğu belirlendi.
Kriz Masası hasar tespit çalışması başlattı. İlk belirlemelere göre kent merkezinde depremden hasar gören bina sayısı 100'ün üzerinde, Devlet Hastanesi'nin duvarlarında da çatlakların oluştuğu saptandı. Hastane boşaltıldı, hastalar sağlık ocağına gönderildi. Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, kar nedeniyle dünyayla ilişkisi kopan köylere Dağ ve Komando Tugayı'na ait helikopterlerle havadan ulaşıldığını açıkladı. Kızılay da, Hakkâri'ye 127 çadır, 2 bin battaniye ve 100 katalitik soba ile sekiz kişilik ekip gönderdi.


    http://www.radikal.com.tr/7359387359380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.