Hakkâri'de pis oyun

Şemdinli'de sabah bir kişinin öldüğü, altı kişinin de yaralandığı patlamadan sonra polis, eylemci diye linç edilmek istenen birini gözaltına aldı. Patlama yerindeki araçta üç Kalaşnikof, 10 şarjör, bomba malzemesi, polis ve asker yeleği ile fotoğraflar çıktı.
Savcılığın araç keşfi, ateş açıldığı için tamamlanmadı. Protestolar akşama kadar sürerken, bir kişi de kaynağı belirsiz mermiyle öldü. CHP'li Canan: "Halk üç kişiyi yakalıyor, sadece biri gözaltında. Savcı keşfi ise polis ateşi yüzünden yarım kaldı!"

HAKKÂRİ - Şemdinli'de, 1 Kasım gecesi bomba yüklü aracın Cumhuriyet Meydanı'nda infilak ettirilmesinden sekiz gün sonra ilçe merkezinde yine bombalı eylem gerçekleştirildi. Bombalı saldırı ve sonrasında çıkan olaylarda iki kişi yaşamını yitirdi. CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, olayın provokasyon olduğunu ileri sürerek, "Kimsenin can güvenliği yok. Savcı keşif yapamadı" dedi.
Bir kişi gözaltına alındı
Şemdinli'nin en merkezi yeri Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Özipek Pasajı'nda bulunan Umut Kitabevi önüne konulan bomba, dün saat 12.15'te büyük gürültüyle patladı. Olay yerindeki yedi kişi yaralanırken, Özipek Pasajı başta olmak üzere çevredeki işyerlerinin camları kırıldı, işyerleri tahrip oldu. Şemdinli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Mehmet Zahir Korkmaz, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Patlamanın ardından olay yerinde toplanan bir grup, bombayı koyduğunu ileri sürdükleri bir kişiyi yakalayarak linç etmek istedi. Gruba müdahale eden polis, öfkeli kalabalığı havaya ateş açarak güçlükle yatıştırdı. Grubun elinden kurtarılan kişi gözaltına alındı. Patlamadan sonra araştırma başlatan güvenlik güçleri, belli noktalara operasyon yaparken, ilçenin girişini kapatıp, çıkan araçları da didik didik aradı.
Keşif tamamlanamadı
Bombanın patladığı kitabevinin önünde park halinde olan ve saldırıyı gerçekleştirenlere ait olduğu sanılan otomobilin bagajında üç Kalaşnikof tüfek, bunlara ait 10 şarjör, bomba malzemeleri, polis ve asker yelekleri, krokiler ve bazı kişilere ait resimler bulundu. Savcı bunları tutanağa yazarken, kimliği belirsiz kişilerce ateş açılması sonucu keşif tamamlanamadı. Yol aramaları sırasında ise Şemdinli'den çıkış yapan bir otomobilde, düzenekleri kurulu patlatılmaya hazır bomba ele geçirildi. Aracın sürücüsü gözaltına alındı.
Belediye başkanı yaralandı
Patlamanın meydana geldiği yerde güvenlik güçleri inceleme yaparken, kalabalıktan bir grup, bombalı eylemlerin aydınlatılamadığını söyleyerek güvenlik güçlerine tepki gösterdi. PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak patlamanın olduğu yerden 500 metre ilerdeki Hükümet Konağı'na yürümek isteyen gruba, polis barikatlar kurarak engel oldu. Yer yer lastik yakan ve üç otomobili ateşe veren göstericiler, elektrik direklerini devirip barikat kurdu. Polisle göstericiler arasında yaşanan taşlı sopalı çatışmada, olaylara engel olmak isteyen Şemdinli Belediye Başkanı DEHAP'lı Hurşit Tekin'in de aralarında bulunduğu beş kişi yaralandı. Grup hava karardıktan sonra da gösterilerini sürdürürken, kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı. Ateş sonucu protestocu grupta bulunanlardan Ali Yılmaz isimli vatandaş öldü, iki kişi yaralandı.
Vali helikopterle geldi
Helikopterle ilçeye gelen Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, Hakkâri Emniyet Müdürü Yaşar Ağadere, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat ile ilçede bulunan CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, Şemdinli Kaymakamı Mustafa Cihan Feslihan, Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin toplantı yaparak alınması gereken önlemleri görüştü. CHP'li Canan, olayları şöyle anlattı:
Araçta üç kişi iddiası
"Sabah bir bombalama olayı yaşanmış. Halk Bombayı atan kişiyi vatandaşlar görmüş ve kaçmaya çalıştığı aracın önünü kesmişler. Araçta üç kişi varmış. Halk bu kişileri tartaklamış ve gelen polislere teslim etmiş. Halk sokakta ve bu üç kişinin ele geçirildiği aracın etrafını kuşatmış vaziyetteydi. Halk aracın iyice incelenmesini istiyordu, çünkü bunun bir derin devlet işi olduğuna inanıyordu. Ben de yetkililerle görüşerek halkın talebini ilettim. Ancak gördüm ki, gözaltında üç değil bir kişi var. Diğer iki kişi yok. Vatandaşlar üç kişiyi teslim ettiğinde ısrar ediyor. Dayak yiyenlerin yüzlerinden kanlar aktığını söylüyor. Ama bu iki kişi ortada gözükmüyor."
'Ateş açanlar polis''
İlçe savcısının yaptığı keşif sırasında olay yerinde olduğunu belirten milletvekili Canan şöyle konuştu: "Bu sırada polis otosundan ateş açıldı. Beş kişinin daha yaralandığını öğrendim. Ateş açanlar polisler. Bu nedenle keşif yapılamadı. Halk şimdi aracı arasına almış ve korumayı hedefliyor. Deliller yok edilmesin diye. Can güvenliğimiz yok. Savcının da yok. O yüzden keşif tamamlanamıyor. Burada açık bir provokasyon var. Halkın ele geçirdiği araç ve içindekiler çok ilginç."
(Radikal, dha)Üç ayda 14 patlama
Şemdinli'de dün meydana gelen patlama, Hakkâri'de bir süredir yaşanan huzursuzluğu da yeniden gündeme getirdi. Kentte temmuz ayından bu yana dördü merkez, ikisi Şemdinli, sekizi Yüksekova ilçesinde olmak üzere 14 patlama kayıtlara geçmişti. Sekiz askerin öldüğü bombalı saldırılarda onlarca sivil yaralanmıştı. Askeri hedeflerin yanı sıra iş merkezi, lokanta ve yolcu otobüslerine konulan bombalar halkta büyük panik ve huzursuzluğa yol açmıştı.
Esnaf kepenk kapatmıştı
Özellikle sekiz patlamanın yaşandığı Yüksekova ilçesinde, ekim ayında art arda patlayan bombalar bölge halkının sabrını taşırmıştı. Olayların aydınlatılmasını ve faillerin yakalanmasını isteyen esnaf, protesto amacıyla 29 Ekim'de kepenklerini indirmişti.
(Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7627187627180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.