Hakkâri'de yine provokasyon

Hakkâri'nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerindeki patlamalarda üç kişi yaralanırken, Siirt'teki 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlaması ve Batman'daki terörist cenazesi, PKK gösterisine dönüştü.

HAKKARİ/SİİRT/BATMAN - Hakkâri'nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerindeki patlamalarda üç kişi yaralanırken, Siirt'teki 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlaması ve Batman'daki terörist cenazesi, PKK gösterisine dönüştü.
Yüksekova Stat Caddesi'nde, önceki akşam saat 23.00 sıralarında bir patlama meydana geldi. Pet şişeye sıkıştırılmış ses bombası düzeneği haline getirilen maytapların yol açtığı patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.
Barış Günü etkinlikleri iptal edildi
Şemdinli'de de, DEHAP tarafından Moda Mahallesi'ne kurulan Barış Çadırı'nın yakınına, kimliği belirsiz kişilerce yerleştirilen ve ses bombası olduğu sanılan düzenek patladı. Üç kişinin yaralandığı patlamayı protesto eden DEHAP'lılar, Abdullah Öcalan'ın lehinde sloganlar atarak ilçe merkezine yürüdü. Hakkâri'deki Dünya Barış Günü etkinlikleri güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.
Siirt'te, Dünya Barış Günü nedeniyle İHD Şubesi önünde toplanan bir grup, Öcalan'ın posterini açıp, 'Burası Kürdistan, Türkiye değil' sloganı attı. Zeyve Mezarlığı'na kadar yürüyen göstericiler, çatışmalarda öldürülen PKK'lıların mezarlarını ziyaret etti.
Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Tepecik Köyü'nde 25 Ağustos'ta güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen yedi PKK'lı teröristten Rıdvan Karakuş'un cenazesi, binlerce kişinin katıldığı bir törenle Batman'da toprağa verildi. Karakuş'un sarı-kırmızı-yeşil renkli bez parçaları sarılı tabutu, İpragaz Mahallesi'ndeki mezarlığa getirildi. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kalabalığa, güvenlik güçleri müdahale etmedi. PKK ve Öcalan lehine sloganlar atan kalabalık olaysız dağıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7563487563480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.