Hakkâri'deki STK'lardan operasyonları sonlandırma çağrısı

Hakkâri'deki STK'lardan operasyonları sonlandırma çağrısı
Hakkâri'deki STK'lardan operasyonları sonlandırma çağrısı

CİHAN

Hakkâri' de bir araya gelen sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, bölgede son dönemde gelişen operasyon ve olayların son bulması için ortak basın açıklaması yaptı.

Hakkâri’de bir araya gelen 42 sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi, PKK kamplarına yönelik yapılan bombardıman başta olmak üzere, bölgede son dönemde gelişen operasyon ve olayların son bulması için basın toplantısı düzenleyip, çağrıda bulundu. 

Hakkâri Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasına, STK temsilcileri ile Hakkâri Belediye Eş Başkanı Nurullah Çiftçi ve HDP'li il yöneticileri katıldı. STK'lar adına basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Derneği(İHD) Hakkâri Şube Başkanı İsmail Akbulut şunları söyledi:

"Halkımızın haber alma hakkı engellemekte, basın kuruluşlarına sansür uygulamaktadır. Sınır ötesi operasyon diyerek askeri saldırılar ve uçak bombardımanları ile halkımızın yaşadığı yaylalar, dağ köyleri bombalamakta birçok can kaybına sebep olunmaktadır. Ormanlar yakılarak, söndürmek isteyenlere müdahale edilerek, Kürdistan tekrar insansızlaştırılmak istemektedir. Bizler Hakkâri’nin demokratik kitle örgütleri, dernekleri, sendikaları olarak AKP ve Cumhurbaşkanlığı'na sesleniyoruz; savaşta ve tecritte ısrar etmek, halklarımıza katliam ve baskı politikalarıyla yönelmek hiçbir sorunu çözmeyecektir. Sayın Abdullah Öcalan’la müzakereler derhal başlamalı, katliamların, savaşın ve soygunların sorumluları adil ve tarafsız bir yargı önüne çıkarılmalı, sansüre son verilmeli ve OHAL uygulamalarından vazgeçilmelidir. “

(CİHAN)