Hakkâri'den Başbakan'a mektup var

Lise 2'nci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Alev Özcan, Şemdinli ve Yüksekova'daki son olaylar ardından bölgeye gelen Başbakan Tayip Erdoğan'a "Gidenlerin dönmediği şehirden sesleniyorum" diye yazdığı mektupta...
Haber: HAMİT ERKUT / Arşivi
ERKAN ÇOBANOĞLU / Arşivi

HAKKÂRİ - Lise 2'nci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Alev Özcan, Şemdinli ve Yüksekova'daki son olaylar ardından bölgeye gelen Başbakan Tayip Erdoğan'a "Gidenlerin dönmediği şehirden sesleniyorum" diye yazdığı mektupta, Yüksekova'daki hayatlarını anlattı: "Biz burada ölmemek için mücadele ediyoruz. Hayatta en kötü şey sevdiğini kaybetmektir. Biz sevdiğimizi değil sevdiklerimizi kaybettik. Bu yüzden acıların memleketi Yüksekova'da yaşamak çok zor. Artık dışarı çıkamaz olduk. Bırakın dışarı çıkmayı, pencereden bakmaya bile korkuyoruz. Okula gidip gelirken bile tedirginiz."
'Batıdaki öğrenci gibi olmak istiyoruz'
Yüksekova Şemsettin Onay Lisesi 2'nci sınıf öğrencisi Özcan, Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde başlayıp Yüksekova'ya sıçrayan olayların ardından, bölgeyi gezen Erdoğan'a bir mektup yazarak APS ile gönderdi. Mektubunda, olaylar nedeniyle yaşadıkları zorlukları anlatan Alev, "Hakkâri'de yaşayan öğrenciler olarak bizler de batıdaki öğrenciler gibi gönül rahatlığıyla okulumuza gitmek istiyoruz" dedi. Alev, mektubunda şunları yazdı:
"Burada insanlar sürekli ölüyor. Okuyan da öldürülüyor. Bunun için biz de ölmemek için mücadele ediyoruz. Eskiden okullar güvenilir bölgeydi. Fakat son zamanlarda okulların da hedef alındığını görüyoruz. Siz olsanız böyle bir ortamda okula gider misiniz? Burada hepimiz yaşam mücadelesi içindeyiz. Böyle bir ortamda biz öğrenciler ne kadar başarılı olabiliriz? Şu an üniversite sınavlarına giren birçok kişi sınavları kazanıyor. Hakkâri ve ilçelerinde bulunan öğrencilerin psikolojik yönden etkilendiği herkes tarafından bilinmektedir."
Çocuklar ezildi, yaşamadan anlaşılmaz
Özcan mektubunda, bölgede yaşanan terör olaylarından en çok çocukların etkilendiğini de dile getirip şöyle devam etti: "Dışardan bakıldığında kolay görünse de, inanın ki yaşanılmadan anlaşılmaz. Şu an yapılan yürüyüşlerde birçok insan öldürülüyor bir hiç uğruna. Devlet güçlerimiz burada güvenlik açısından bulunmalarına rağmen neden hala tereddütteyiz. Biz ister miyiz kendi vatandaşımızı kaybetmeyi. Hayatta en kötü şey sevdiğini kaybetmektir. Biz sevdiğimizi değil sevdiklerimizi kaybettik. Bu yüzden acıların memleketi Yüksekova'da yaşamak çok zor. Artık dışarı çıkamaz olduk. Bırakın dışarı çıkmayı pencereden bakmaya bile korkuyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7646877646870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.