Hakkârili kızlara iş hazır

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile Alman Mercedes Benz firması arasında imzalanan protokol gereği Hakkârili 20 kız öğrenci, Endüstri Meslek Lisesi'nde öğrenim görmeye başladı.
Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile Alman Mercedes Benz firması arasında imzalanan protokol gereği Hakkârili 20 kız öğrenci, Endüstri Meslek Lisesi'nde öğrenim görmeye başladı. Almanca kursuna da katılacak olan 20 kız, eğitimin sonunda Almanya'ya yerleşip Mercedes Benz fabrikasında çalışacak.
ÇYDD, Alman Mercedes Benz firmasıyla Türkiye'den başarılı ve fakir 200 kız öğrencinin eğitilmesi ve daha sonra firmada çalışması anlaşması protokolü imzaladı. Bu kızlarından 20'si Hakkâri'nin çeşitli okullarından seçildi. Hakkâri'de üç yıl süren eğitimin ardından Almanya'ya gidecek kız öğrenciler büyük heyecan yaşıyor. Hakkâri'de kız öğrencilerin okuma şansının az olduğunu dile getiren öğrenciler, kendilerini şanslı sayıyor. Kızlar, "Almanya'ya gittikten sonra ilk hedefimiz okutulmayan kızlara yardımcı olmak. Ailelere yine sesleniyoruz. Biz okuyoruz ve iyi bir gelecek kuracağız. Aileler bizleri örnek alıp kızlarını okula göndersin. Bizler Almanya'ya gitmekle erken evlendirilmekten de kurtulduk" diye konuştu.
'İlk kez kız öğrenci aldık'
20 genç kızın tüm masraflarını ÇYDD karşılıyor. İlk kez kız öğrenci aldıklarını belirten lise müdürü Ali Korkmaz, "Kızlarımıza çok iyi bir gelecek hazırlamak için çalışıyoruz. Onlara tüm mesleki eğitimi vereceğiz. Öğrencilerim adına ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'a çok teşekkür ediyorum" dedi.