Hakkârili şampiyon

Hakkâri'de bir toprak evde yaşayan Sermaye Piyasası Kurulu İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Berivan Hayva, Minikler Güreş Şampiyonası'nda serbest dalda Türkiye birincisi oldu.
Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Hakkâri'de bir toprak evde yaşayan Sermaye Piyasası Kurulu İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Berivan Hayva, Minikler Güreş Şampiyonası'nda serbest dalda Türkiye birincisi oldu. Hayva, Hakkari'ye birincilik getiren ilk bayan güreşçi unvanını aldı.
13 nüfuslu Hayva ailesinin kızı Berivan, genelde kızların okutulmamasıyla gündeme gelen Hakkâri'de tüm imkânsızlara rağmen büyük bir başarı kazandı. Okul takımında basketbol oynayıp, atletizm yapan Berivan bugüne dek birçok derece elde etti. Berivan temmuz ayında da Çankırı'da 81 il sporcularının katıldığı minikler güreş şampiyonasında da, 44 kiloda Türkiye birincisi oldu.
'Tek desteğim ailem'
Hakkâri'de toprak bir evde yaşayan 13 nüfuslu, dar gelirli Hayva ailesi, kızlarının başarısıyla büyük mutluluk duyuyor. 45 yaşındaki baba Eşref Hayva, ailesinin geçimini köy koruculuğuyla sağlıyor. Eşref Hayva, okul çağındaki beşi kız sekiz çocuğunu maddi imkânsızlık içinde okutmanın gururunu yaşıyor. Baba Hayva, çocuklarını okutmayan ailelere de seslenerek, "Kız çocuklarının da okuma hakkı var. Ben maddi imkânsızlıklara rağmen beş kızımı ve üç oğlumu okutuyorum. Kızımla gurur duyuyorum" diye konuştu.
Evini madalyalar ve plaketlerle süsleyen Berivan ise yetkililerden ilgi bekliyor. Eşofmanı ve ayakkabısı bile olmadığını söyleyen küçük şampiyon, "Babamın aldığı spor kıyafetleriyle yarışmaya katıldım. En büyük destekçim arkadaşlarım ve ailem. Her şeye rağmen Türkiye birincisi oldum. Derslerimi de aksatmadan başarılarımı sürdüreceğim. Hedefim Türkiye'yi Avrupa'da temsil etmek" dedi.