Hakkârililer 30 yıl sonra yaylaya döndü

Hakkârililer 30 yıl sonra yaylaya döndü
Hakkârililer 30 yıl sonra yaylaya döndü
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm sürecinin başlamasının ardından PKK ’lıların sınır dışına çekilmesiyle birlikte, Hakkârililer 30 yıldır hasret kaldıkları Berçelane Yaylası’na yeniden çıktı. Yayla yasağı fiili olarak ortadan kalkarken, 30 yıl sonra yaylaya dönüş festivalle kutlandı. Ancak Lice’de meydana gelen olaylar nedeniyle kutlamalar buruk geçti.
Hakkâri Belediyesi tarafından günler önce hazırlıklarına başlanan ve dün kent merkezinde açılış yürüyüşü ile startı verilen 1. Berçelane Kültür Sanat Festivali, ikinci gününde dört mevsimin bir arada yaşandığı 3600 rakımlı Berçelane Yaylası’nda başladı. İki gün sürecek festivale, BDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani ve Esat Canan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Hakkârililer sabah saatlerinden itibaren, yaylada festival için ayrılan yere giderek çadır kurdu. Festival alanının girişine asılan “Eruh’ta başladık, İmralı’da çözeceğiz” pankartı dikkat çekti. Festival alanına yöresel kıyafetleri ile gelen Hakkârililer halay çekti. 

Bir kuşak bilemedi 

Hakkâri Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, “Hakkârililer 30 yılın ardından yeniden Berçelane Yaylası’na döndü. Neredeyse bir kuşak burayı babalarının, dedelerinin özlem dolu anlatımlarından tanıyordu” dedi. BDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan ise “Bu bölge Hakkâri’nin belki de Türkiye ’nin en güzel yaylası. 30 yıl önce biz de gelir, keçi kılından yapılan çadırlarda gece gündüz toplanır, saatlerce sohbet ederdik” diye konuştu. BDP’li Adil Zozani de “Burada bulunan insanların yüzlerinde sürecin yaşattığı rahatlık okunuyor” şeklinde konuştu.