Haklı mesajları biz de alacağız

Haklı mesajları biz de alacağız
Haklı mesajları biz de alacağız
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Taksim Gezi Parkı için muhaliflerin verdiği haklı mesajları hükümetin de dikkate alacağını vurguladı.

ANKARA - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili, muhalif hareketlerin ne söylemek istediğini, hükümet olarak bu süreçte hatalarının olup olmadığını gözden geçirdiklerini belirtti.
Bakan Ergün, Kanal 7’de yayımlanan Başkent Kulisi programında Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları değerlendirdi. Gezi Parkı’ndaki ağaçlar, Taksim Topçu Kışlası’nın inşası veya onun AVM yapılıp yapılmaması etrafında konunun değerlendirilmesinin ve birkaç günlük bir değerlendirme yapılmasının eksik olacağını belirten Ergün, konunun böyle olmadığının Türkiye ’deki değişik yerlerde yapılan gösterilerden de anlaşıldığını söyledi. Demokratik olarak kendini ifade etmek isteyen herkesin her platformda bunu yapabileceğini, adres ve muhatap belli olduktan sonra hiçbir mesele olmadığını vurgulayan Ergün, “Ama bir başka taraftan da illegal bir yapı, taşı hazır, sopası hazır, molotofu hazır, ‘ben de burada kendimi yakarak ifade etmek istiyorum, dökerek ifade etmek istiyorum, kırarak ifade etmek istiyorum’ diyorsa, demokraside kendini böyle ifade etme yolu yok. Yani antidemokratik girişimlere de tabii ki izin vermemek lazım” diye konuştu.
Ergün, olayların bu hassasiyet içerisinde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, polis teşkilatının da gösteri yapmak isteyenleri bu hassasiyetle değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Polisin de hatası var
Ergün, olaylarda bazı polislerin sınırı aştığını ancak demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin ve partilerin de şiddete başvuran, yakıp yıkan yapılarla kendilerini ayrıştırması gerektiğinin altını çizdi. Ergün, bu süreçte iktidar olarak muhasebe yapacaklarının da altını çizerek, şunları söyledi: “Biz de muhalif hareketlerin ne söylemek istediğini, bizim acaba bu süreçte, uygulamada hükümet olarak hatalarımız var mı? Gözden geçirmemiz gereken konular var mı? Kuşkusuz muhalefet hareketlerine biz de tek zaviyeden bakmıyoruz, yani sadece kırıp döken adamları görmüyoruz, kırıp döken adamlara karşı müdahale edilmesi, önlem alınması gerekiyor ama bir de bu muhalefet hareketlerinin içerisinde mesajlar var, doğru şeyler söyleyenler var. Doğru şeyler söyleyenlerin mesajları, bu kırıp dökme hareketi yapanlar tarafından örtülmemesi lazım. İçinde çok haklı, çok doğru birtakım mesajlar olabilir, biz o mesajları da görmeye ve duymaya çalışıyoruz.”
Otoriterleşme ve AK Parti ’nin yaşam tarzına müdahale ettiği yönündeki eleştirilere de cevap veren Ergün, bu konuda ciddi bir dezenformasyon yaşandığını vurguladı. Ergün, Türkiye’nin din devletine dönüşebilecek bir devlet olmadığının altını çizdi.