Halaçoğlu'nun 'Kürt' sözlerinde suç yok

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Kürtler ve Alevilerle ilgili sözlerinden aklandı. Kayseri Başsavcılığı, Halaçoğlu'nun konuşmasında dava açılmasını gerektirecek suç unsuru olmadığına karar verdi.

KAYSERİ - Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Kürtler ve Alevilerle ilgili sözlerinden aklandı. Kayseri Başsavcılığı, Halaçoğlu'nun konuşmasında dava açılmasını gerektirecek suç unsuru olmadığına karar verdi.
TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu, '18 Ağustos'ta Kayseri'de düzenlenen 'Türk Tarihinde ve Kültüründe Avşarlar' konulu uluslararası sempozyumda, 'Son Araştırmalara Göre Osmanlı Belgelerinde Avşarlar' konulu bir konuşma yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı:
'Kürt bilinenler Türkmen asıllıdır'
"Türkiye'de bir Kürt sorunu vardır deniyor. Kürtlerle ilgili birtakım şeylerden sözler sarf ediliyor. Araştırmalarımızda şunu gördüm ki pek çok bugün Kürt dediğimiz insanlar aslında Türkmen asıllı. Yapısal olarak söylüyorum. Ama bununla beraber bir şeyi daha ifade ediyorum. Bu, bunlar fantezi değil söyleyeceğim şey. Bugün Kürt olarak bilinen hatta hatta şöyle söyleyeyim, Kürt-Alevi olarak bilinen birçok insan da maalesef Alevi dönmesi, Ermeni dönmeleri ve TİKKO'nun içerisinde yer alan, PKK'nın içerisinde yer alan insanlardan birçoğu bunlardan. Yani bizim zannettiğimiz gibi bir Kürt hareketi değil PKK veya TİKKO hareketi. Bütün bunları yabancı arşiv belgeleriyle, o tarihlerde yapılmış birtakım araştırmalarla söylüyorum."
Bu sözlere tepki gösteren çok sayıda kişi ve örgüt, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na Halaçoğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmayı tamamlayan başsavcılık, Halaçoğlu'nun konuşmasında dava açılmasını gerektirecek suç unsuruna rastlanmadığını belirtti. Başsavcılık, Halaçoğlu'nun bu konuşmayı, bilimsel bir toplantıda, sınırlı bir topluluğa, bilimsel verileri aktarmak suretiyle yaptığı ve halkı kışkırtıcı yönü olmadığı görüşünde.
Kararda konuşmanın fikri bütünlüğü göz önüne alındığında da İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin emsal kararlarına göre kovuşturmaya gerek olmadığı yönünde karar verildiği öğrenildi.