Halatın ucunda ölüm

Ürgüp ilçesinde faaliyet gösteren Kaya Balon Şirketi'nin Kapadokya gezisi, korkunç bir kazayla sona erdi. Kazada yer görevlisi Kemal Şenkaya, öldü.
Haber: OKTAY ENSARİ / Arşivi

NEVŞEHİR - Ürgüp ilçesinde faaliyet gösteren Kaya Balon Şirketi'nin Kapadokya gezisi, korkunç bir kazayla sona erdi. Kazada yer görevlisi Kemal Şenkaya, öldü.
Türk Hava Kurumu'ndan kiralanan sıcak hava balonu, önceki gün saat 06.00 sıralarında 12 turistle havalandı. Grup peribacaları ile bezeli bölgeyi 750-800 metre yükseklikten iki saat boyunca izledi. Pilot Murat Çoban'un kullandığı balon, İbrahimpaşa Su Deposu mevkisinde inişe geçti. Dört yer görevlisi, halatları tutarak, balonun sepetindeki turistleri indirdi. Tam pilotun da ineceği sırada, aniden ters rüzgâr esti. Balon bir anda yeniden havalandı. Balonun havalanmasına engel olmak için sepete bağlı halatları ellerine dolayarak tutan yer görevlilerinden üçü, halatları bıraktı. Ancak 27 yaşındaki Kemal Şenkaya, elini halattan kurtaramadı. Şenkaya balonla yerden 15 metre yüksekliğe havalandı.
'Sakın bırakma...'
Sepette bulunan pilotlar, yer görevlisi Kemal Şenkaya'ya, "Aman halatı bırakma, yavaş yavaş ineceğiz" diye seslendi. Ama inişin uzun sürmesi üzerine, gücü tükenen Şenkaya, 15 metre yükseklikten kayalık alana düştü. Şenkaya, boynunun kırılması nedeniyle olay yerinde öldü. Balon ise bir süre sonra pilotlar tarafından indirilebildi.
Jandarma olayla ilgili olarak başta pilot Murat Çoban ve Kaya Balon Şirketi görevlilerinin ifadesine başvurdu. Daha sonra Ürgüp Devlet Hastanesi morguna gelerek arkadaşlarının cesedini teslim alan üç yer görevlisi ile balonun pilotu Murat Çoban, "Ölüme, aniden ters esen rüzgârla Kemal'in balon yükselirken halatı bırakamaması yol açtı. Çok üzgünüz. Bugüne kadar böyle bir balon kazasıyla karşılaşmadık" diye konuştu.
Sabahları balon şirketinde, daha sonra günboyu bir turistik otelde görev yapan bir çocuk babası Kemal Şenkaya'nın evinde yakınları ağıt yaktı. Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, Kaya Balon Şirketi, Dinler Otel yöneticileri Şenkaya ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
Bu ilk kaza değil
Kaya Balon Şirketi'nin kazanın ardından balon uçuşlarını pazar gününe kadar durdurduğu belirtildi.
Kapadokya'da iki ay önce meydana gelen balon kazasında da yine ters bir rüzgâr nedeniyle, sert iniş yapan 'Göreme Balons' şirketine ait balon sürüklenmiş ve sepetteki turistlerden yedisi yaralanmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7588177588170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.