Halay çeken öğrenciye polis uyarısı: Başbakanımız bu tarz eylemler istemiyor

Halay çeken öğrenciye polis uyarısı: Başbakanımız bu tarz eylemler istemiyor
Halay çeken öğrenciye polis uyarısı: Başbakanımız bu tarz eylemler istemiyor
Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde halay çeken öğrencilere polisin müdahale etmesine tepki gösteren Dr. Ersin Vedat Elgür tehdit edildiğini açıkladı.

Dicle Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ersin Vedat Elgür, İ.İ.B.F önünde toplanıp halay çeken öğrencilere destek verdiği için polis tarafından tehdit edildiğini açıkladı. Evrensel gazetesinden Faruk Ayyıldız'ın haberine göre fakülte önünde alkış seslerini duyduklarını ve öğretim görevlileri olarak aşağı indiklerini anlatan Elgür, “ Bugün bir etkinlik, eylem yok diye biliyoruz. Büyük ihtimal polislerin gelişini protesto ediyordu öğrenciler, bunun için fakülteden çıktılar” dedi.
Fakülte önünde polisin 'kışkırtıcı' bir tutum sergilediğini savunan Elgür, “Normalden daha fazla polis kamerası vardı. Her öğrenciyi tek tek çekiyorlardı. Açıkçası bir olay çıksın diye gelmişti polisler” dedi.
Alkışlı protestonun ardından öğrencilerin halay çekmeye başladığını ifade eden Elgür şöyle konuştu: “Halayla birlikte polis amiri de konuşmaya başladı. Konuşmanın içeriği polisin gündelik görevinin ötesinde bir ideolojik propagandaydı. AKP ’nin propagandasını yapıyorlardı.”
Polis amirinin, “Başbakanımızın emriyle üniversitelerde artık bu tarz eylemler olmayacak”, “Masum öğrenciler suçluların yanından ayrılsın” şeklinde anonslar yaptığını ifade eden Elgür, polislerin olayı kontrol altına alma gibi bir dertlerinin olmadığını ve taraf olarak öğrencilere karşı konuştuğunu söyledi.

'HALAY ÇEKMEK HANGİ YASAYA GÖRE SUÇ ?'
Polis amirinin yaklaşık 20 dakika konuştuğunu aktaran Elgül, “Bu yaptığınız eylem suç anonsu yapılıyordu. Halay çekmenin neresi suç bilmiyorum” dedi. Gezi süreciyle birlikte polisin okul içindeki davranışlarının tamamen değiştiğini aktaran Elgül, “Polisler sorun çözmekten öte toplumsal olaylara müdahale eden bir taraf haline geldi. Tayyip Erdoğan ’ın konuşmaları polisi bir savaş ordusuna çevirdi” diye konuştu.
Öğretim görevlisi arkadaşlarıyla birlikte öğrencilerin halay çektiği noktanın 20 metre ötesinde, fakülte girişinde durduklarını söyleyen Elgül, polislerin üzerlerine yürüdüğünü kaydetti. Polis amirinin, “Okulda bu eylemlere destek veren öğretim elemanlarının olduğunu da biliyoruz. Onlar ayaklarını denk alsın” şeklinde ifadeler kullandığını belirten Elgül, “Siz ne hakla benimle böyle konuşuyorsunuz” şeklinde tepki gösterdiğini ve amirin, “Benim her şeye hakkım var. Seni gözaltına almaya da hakkım var” sözlerini kullandığını vurguladı.
10 dakika boyunca polis amirinin benzer cümlelerle kendilerini tehdit ettiğinin altını çizen Elgül, İHD’ye gideceğini ve suç duyurusunda bulunacağını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/115252811525283

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  suc olmaz olur mu - keryil

  bu ulkede neyin suc olup olmadigi parlamentonun cikarttigi yasalara degil devletlu, hasmetlu ve fenerbahcelu tayyip erdogan buyukusta kocaefendinin agzindan cikanlara gore belirleniyor cunku. polis de haliyle yasalarda yer almayan suclarin ve bu suclarin faillerinin pesine dusebiliyor. ne de olsa hasmetmeaplarinin agzindan cikan her sey kanun hukmunde. vay be. bu denli "lider ne derse yasa odur"cu bir sistemimiz birinci mesrutiyetten beri olmamisti herhalde. darbe donemlerinde bile darbe organlarinin suclamalarinin acikca uyduruk oldugunu ilan edip beraat ettiren sivilini gectim ASKERI HAKIMLER vardi. bugunku gibi uc kere beraat verip dorduncude "bir de boyle deneyelim" gibi karaktersizce, ismarlama kararlara imza atanlarin sayisi daha az miydi bilmiyorum ama en azindan insanlar buna gerekce olarak "hakli intikam"larini gosterecek kadar alcalmamislardi.

  ne büyük acılarla yaşıyoruz. - demlicay2011

  cumhuriyetin, demokrasinin hukukun suyunu çıkardanız. sizin hakkınızda m. turizm gelir. nasılda boyun eğdiniz paraya pula siz busunuz işte. kuruş değeriniz yok gözümde. utanmanız gerekirken hala varsınız. m turizm şimdi ak pak şirketlerle birleşerek kendini kaybedecek. siz seyredin ve talimatları almaya devam edin. alman adaleti istiyorum. adamı perişan eder. gözyaşınıza bakmaz bile.

  Kesinlikle suç - ALP ER

  Bu ülkede yaşıyorsunuz, Akpli yada Suriyeli değilsiniz ve toplu halde bir şeyler yapıyorsunuz. Tabi ki suç işliyorsunuz. Dağılın dağilın yoksa yüce polisimiz sizi dağıtır.