Halepçe'yi anarken Uludere'ye ağladılar

Halepçe'yi anarken Uludere'ye ağladılar
Halepçe'yi anarken Uludere'ye ağladılar
Halepçe'de 25 yıl önce ölenlerin anıldığı törene katılan Uludere köylüleri hava operasyonunda 34 yakınları için gözyaşları döktü.

ŞIRNAK - Şırnak'ta Saddam Hüseyin döneminde Halepçe'ye 25 yıl önce düzenlenen kimyasal silahlı saldırıda ölenlerin anıldığı törene katılanlar arasında bulunan Uludere'nin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınları gözyaşları döktü.
Irak'ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde 1988 yılında Halepçe'ye kimyasal silahlarla düzenlenen ve yaklaşık 5 bin kişinin öldüğü saldırının yıldönümünde Şırnak'ta saldırı kınanırken, ölenler anıldı. Etkinlikte Halepçe ve Irak sınırında ölen 34 kişiyle ilgili fotoğraf sergisi açıldı. Etkinliğe Irak sınırında yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri de katıldı. Ellerinde Irak sınırında ölen 34 kişinin fotoğraflarını taşıyan yakınlar gözyaşları dökerken, sorumluların bulunup cezalandırılmasını istedi.
Uludereli aileler adına konuşan Veli Encü, Halepçe ve sınırdaki olayların ne ilk ne de son olacağını söyleyerek, "Bizim adaletin yerini bulmasından gayrı talebimiz yok. Roboski'yi (Ortasu Köyü) Ankara 'nın dehlizlerinde kaybetmeye çalışanlara, kendilerinden davacı olacağımızı bu vesile ile yeniden hatırlatıyoruz" dedi.
Şırnak Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Zeki İrmez de, Uludere olayında göstermelik soruşturma yapıldığını belirterek, "Soruşturma neticesinde açıklanan komisyon raporunun vicdanlardan ne kadar uzak olduğu görülmüştür" dedi. Yapılan açıklamaların ardından etkinliğe katılanlar 10 dakikalık oturma eyleminde bulundu. (Ebubekir KARATOPRAK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112543711254371

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne değişti - bedran79

  Ölüm buyruğunu uyguladılar, Mavi dağ dumanını ve uyur-uyanık seher yelini Kanlara buladılar. Sonra oracıkta tüfek çattılar Koynumuzu usul-usul yoklayıp Aradılar. Didik-didik ettiler Kirmanşah dokuması al kuşağımı Tespihimi, tabakamı alıp gittiler Hepsi de armağandı Acemelinden... Kirveyiz, kardeşiz, kanla bağlıyız Karşıyaka köyleri, obalarıyla Kız alıp vermişiz yüzyıllar boyu, Komşuyuz yaka yakaya Birbirine karışır tavuklarımız Bilmezlikten değil, Fıkaralıktan Pasaporta ısınmamış içimiz Budur katlimize sebep suçumuz, Gayrı eşkiyaya çıkar adımız Kaçakçıya Soyguncuya Hayına... Kirvem hallarımı aynı böyle yaz Rivayet sanılır belki Gül memeler değil Domdom kurşunu Paramparça ağzımdaki... 5. Vurun ulan, Vurun, Ben kolay ölmem. Ocakta küllenmiş közüm, Karnımda sözüm var Haldan bilene. Babam gözlerini verdi Urfa önünde Üç de kardaşını Üç nazlı selvi, Ömrüne doymamış üç dağ parçası. Burçlardan, tepelerden, minarelerden Kirve, hısım, dağların çocukları Fransız Kuşatmasına karşı koyanda Bıyıkları yeni terlemiş daha Benim küçük dayım Nazif Yakışıklı, Hafif, İyi süvari Vurun kardaş demiş Namus günüdür Ve şaha kaldırmış atını. Kirvem hallarımı aynı böyle yaz Rivayet sanılır belki Gül memeler değil Domdom kurşunu Paramparça ağzımdaki...