Hale'yi komadan çekip alan anne, IQ'sunu da yükseltti

Hale'yi komadan çekip alan anne, IQ'sunu da yükseltti
Hale'yi komadan çekip alan anne, IQ'sunu da yükseltti

Dr. Hale Kabacaoğlu, beyni hasar gören kızı Neslihan?ı hayata bağlamıştı. FOTOĞRAF: IŞIL ARSLAN / DHA

Haber: FUAT KARS / Arşivi
FARUK KAHRAMAN / Arşivi

BURSA - 2001 yılında 20 yaşında bir üniversiteliyken, şofben zehirlenmesi sonucu iki kez duran kalbi masajla çalıştırılan Neslihan, önce bitkisel hayattan kurtuldu, sonra duran zihin faaliyetleri adım adım gelişti. Bu mucizeye imza atan anne Dr. Hale Kabacaoğlu, mücadelesini kitapta toplayacak.
Bursa’da oturan röntgen mütehassısı Doç. Dr. Hale ile ürolog Dr. Ahmet Köse’nin tek çocukları olan Neslihan,  sekiz yıl önce banyoda annesi tarafından kalbi durmuş olarak bulundu. Yaptığı kalp masajı ile kızlarını yaşama döndüren doktor çift, ambulans beklerken Neslihan’ın ikinci kez duran kalbini de yine aynı şekilde çalıştırmayı başardı.
Aile, beyin ölümü gerçekleştiği için doktorların ‘Yaşamaz’ dediği kızlarını Ankara’ya götürüp Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına aldırdı. Kızı Neslihan, aylarca yoğun bakım ünitesinde kalırken mesleğine ara veren anne yanından hiç ayrılmadı. Anne ve babanın, hasta olan çocuklarını yaşatmak için verdiği mücadeleyi anlatan ‘Lorenzo’nun Yağı’ adlı filmden etkilenerek kızına Mozart’ı dinletip, kitaplar ve hikâyeler okuyan anne, iki yıl sonra kızını ‘uyandırdı’.
Bu süreçte eşinden ayrılan Dr. Hale Kabacaoğlu, IQ’su ölçülemeyen, hiçbir tepki vermeyen, boş boş bakan, geçmişten hiçbir şey hatırlamayan kızı Neslihan’ı önce yardım ile 20 adım yürütmeyi başardı. Bu konudaki gelişmeleri  takip edip çocuğuna uygulayan Dr. Hale Kabacaoğlu, kızına önce ihtiyaçlarını karşılamayı, ardından anaokuluna dönüştürdüğü evinde okuma ve yazmayı özel eğitmenlerin yardımıyla öğretti.  Neslihan’ın IQ’su, 13 Şubat günü yapılan ölçümlerde 52 çıkınca anne rahat bir nefes aldı.
Kabacaoğlu, normal kişilerin IQ’sunun 90- 110 arasında değiştiğini hatırlatarak, “Kızım benzersiz bir mucizeyi gerçekleştirdi. 20 yaşında yitirdiği beyninin yeniden toparlanmasını sağladı,  52 IQ, tıpta ‘hafif düzeyde zihinsel gerilik’ anlamına geliyor. Eğitilmeye müsait. Şimdiki hedefim önümüzdeki yıllarda onu daha da eğiterek yarım kalan eğitimini tamamlaması” dedi.
Dr. Hale Kabacaoğlu, kızıyla verdikleri mücadeleyi kitap haline getirip, çocukları bu durumda olan ailelerin yararlanması için kullanacağını söyledi.