Haliç 'akaryakıt' denizi!

Haliç'e dökülen akaryakıtın yayılmasını önlemek için bin metrekarelik deniz yüzeyi bariyerle çevrildi.

Kasımpaşa'daki Taşkızak Tersanesi yakınlarındaki bir kanaldan Haliç'e akan akaryakıt, İstanbul'daki çevre kurumlarını alarma geçirdi. Daha fazla akaryakıt yayılmaması için bin metrekarelik alan bariyerle çevrildi, temizleme çalışması başlatıldı.
Dün gece başlayan sızıntıyı önleme ve temizleme amacıyla sabah saatlerinden itibaren Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler ve diğer birimlerce çalışma başlatıldı. Sızıntının meydana geldiği yaklaşık bin metrekarelik deniz yüzeyi, 'Valide Sultan' ve 'Yeni Galata' adlı römorkörler vasıtasıyla bariyerle çevrildi. Bariyerin dışında da 'Mavi Deniz'
adlı süpürge gemisi, temizleme çalışması yapıldı. Sızıntı kaynağının belirlenmesi amacıyla İSKİ'ye bağlı ekiplerce alınan örnekler incelenmek üzere Çevre Koruma Daire Başkanlığı'na götürüldü.
İstanbul İl Çevre Müdürü Yavuz Çengel, sızıntı kaynağını bulmaya çalıştıklarını belirterek, "Akaryakıtın daha fazla yayılmaması için bin metrekarelik deniz yüzeyi bariyerlerle çevrildi. Hiç beklemediğimiz bir durumdu ya da daha önce önlem alınması gerekiyordu. Kollektörlerin çalışmaması sonucu Haliç'e yayılmış. Sızıntının büyük zarara yol açtığını düşünmüyorum. Bu malzemenin bulunabileceği kaynaklara gidiliyor, tespit ardından gerekli ceza verilecek" dedi.