Haliç tasarruf kurbanı

Taşkızak Tersanesi yakınlarındaki bir kanaldan önceki gece Haliç'e verilen akaryakıt çevre kurumlarını alarma geçirdi.

İSTANBUL - Taşkızak Tersanesi yakınlarındaki bir kanaldan önceki gece Haliç'e verilen akaryakıt çevre kurumlarını alarma geçirdi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı ekipleri, dün sabah Haliç'te binlerce metrekarelik bir alanı bariyerle çevirdi, temizleme çalışması başlattı.
Sızıntı kaynağının belirlenmesi amacıyla
İSKİ'ye bağlı ekipler aldıkları örnekleri incelenmek üzere belediyeye götürdü. İl Çevre Müdürü Yavuz Çengel, sızıntının kaynağını bulmaya çalıştıklarını söyledi.
İstanbul Vali Yardımcısı Osman Demir de, sızıntının durduğunu, olayın büyük bir çevre felaketine yol açmadığını söyledi.
Temizleme bir hafta sürecek
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Mustafa Öztürk ise, olaydan önceki gece saat 22.00'de haberdar olduklarını söyledi. Öztürk, "Tasarruf tedbirleri nedeniyle müdahale edemedik. Hükümetin aldığı karar nedeniyle gece personel çalıştıramadık. Bariyerleri çekebilecek personeli çalıştırabilseydik, kirliliği 100 metrekare içinde tutabilirdik. Ancak 6-7 tonluk atık madde, 5 bin metrekarelik bir alana yayıldı. Temizleme bir hafta sürer" dedi.
İki yıl önce de yapmışlar
Atığın bilinçli bırakıldığını ileri süren Öztürk, "Bu madde depo altında kalan fuel oil ya da kullanılmış yağdır. Bırakanlar, yağmurun yağmasını beklemiş, fark edilmeden yok olacağını düşünmüş. Bir litre yağ, bir milyon litre suyu kirletebilir. Numuneleri aldık, atığı bırakanları belirleyecek ve açıklayacağız" diye konuştu.
Temizleme çalışmaları için 100 milyar lira harcanacağını açıklayan Öztürk, kirliliğin sorumlularına sadece 5 milyar lira ceza kesilebileceğini ifade etti. İki yıl önce de aynı bölgede aynı maddenin bırakıldığı, ancak yeterli araştırma yapılmadığı için sorumluların bulunamadığı öğrenildi.
Büyükşehir Belediyesi, İSKİ ve İl Çevre Müdürlüğü ekipleri, derenin bütün kaynaklarına gidip yağın bırakıldığı noktayı tespit ederek, buralardan alınan numuneleri üniversiteye gönderecek. Numuneler analiz edilerek gerçek kirletici saptanacak.
'Uzun süreçte çok tehlikeli'
İTÜ Çevre Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Talınlı, kirlenmeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Denizde yayılan petrol, altı saat içinde tuzla yoğunlaşarak batmaya başlar. Yüzeydeyken toplanması gerekir.
Eğer zamanında toplanamazsa sudaki oksijeni tüketir, canlıların vücudunu kaplayarak zehirler. Petroldeki yüzlerce hidrokarbon ve diğer maddeler, tüm yaşam faaliyeti için tehlikeli. Su ortamına bu tür sızmalar, yakın çevre için bir felaket boyutundadır. Uzun süreçte etkilenecek canlıların kurtarılması için çare yoktur."