Haliç'in dibi göründü

Bir zamanlar Unkapanı'na kadar toprakla doldurulup parka dönüştürülmesi önerilen Haliç'in doğal hayatındaki canlanma, dip çekimlerine de yansıdı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Bir zamanlar Unkapanı'na kadar toprakla doldurulup parka dönüştürülmesi önerilen Haliç'in doğal hayatındaki canlanma, dip çekimlerine de yansıdı.


Büyütmek için tıklayınız

Artık yunusların ziyaret ettiği, 35 yerleşik balık türüne ev sahipliği yapan Haliç'in son üyesi kumbalığı.
Haliç'in temizlenmesi projesinde yer alan İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü bilim adamları, yaptıkları dalış sırasında Haliç'in altındaki canlı hayatı görüntüledi. 10 yıl önce sadece mutasyona uğramış birtakım mikroorganizmaların yaşayabildiği Haliç'te denizatıyla başlayan canlanmaya son olarak çok zor görüntülenen kumbalığı da eklendi.
Haliç zemininin çamurdan arınmasının ciddi bir göstergesi olan kumbalığı gibi yerleşik türlerin yanı sıra, Haliç'in ziyaretçileri arasında beslenmek amacıyla gelen yunuslar da var. Çalışmada yer alan Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek, çamur taraması ve kolektörlerle Haliç'te canlı hayatın çok hızlı geliştiğini, ancak özellikle kış aylarında yağmurla taşınan çamurun Haliç'teki doğal hayat için önemli bir risk yarattığını söyledi.
Kefalden palamuta
Haliç'te son olarak tespit edilen kumbalığıyla, sürekli burada yaşayan balık sayısı 35'e yükseldi. Bunlar sardalya, çaça, hamsi, gümüş, levrek, altınbaş kefal, sivri burun kefal, has kefal, Rus kefali, gelincik, mezgit, istavrit, barbunya, hani, kırlangıç balıkları, iskorpit, lekeli dil, ak dil, dil, pisi, üzgün, göğebakan, horozbina, kayabalığı, taraklı çırçır, izmarit, çırçır, işkina, lüfer, palamut, ıspari, denizatı, deniziğnesi, camgöz köpekbalığı ve kumbalığı.