Haliçport'a karşı Haliç Dayanışması

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

‘Haliç Yat Limanı ve Kompleksi’ adı altında 49 yıllığına ihale edilen tarihi Camialtı ve Taşkızak tersanelerinin yat limanına dönüştürülme projesine tepkiler sürüyor. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, perşembe günü ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na dava açtı.
Dava dilekçesinde ihalenin ‘ kamu yararına ve hukuka açıkça aykırı’ olduğu belirtilerek “Artık işlevini yitirmiş Venedik Tersanesi dışında dünyanın hiçbir yerinde Osmanlı gibi büyük bir imparatorluğun başta denizcilik olmak üzere teknoloji tarihinin 6 asırlık bir bölümünü çalışır biçimde yerinde izleme ve tanıma olanağı yoktur” denildi.
Oda, tescilli en az 31 yapıyı barındıran ve kentsel sit alanı olan tersanelerde kanuna aykırı olarak Koruma Kurulu kararı olmadan ve Koruma Amaçlı İmar Planları bulunmaksızın ihaleye çıkılmasına da itiraz etti. 

1.3 milyar dolarlık ihale

Dün de Haliç Dayanışması, Camialtı Tersanesi’nin önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada yaşayan bir endüstri mirasının ‘arsa’ olarak nitelendirilmesi eleştirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 24 Temmuz’da Yap-İşlet-Devret modeliyle açılan ihaleyi 1.3 milyar dolar bedelle Sembol Uluslararası Yatırım , Ekopark Turizm ve Fine Otelcilik ortak girişim grubu kazanmıştı. Basında yer alan bilgilere göre 49 yıllık ihale kapsasında 70 yat kapasiteli iki yat limanı, 5 yıldızlı iki otel, dükkânlar, restoranlar sinema ve eğlence tesisleri ile 1000 kişilik cami ve otopark planlandı.


  http://www.radikal.com.tr/114750811475081

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Daha Önceleri Neredeydiniz - 850ahmet

  Haliç bataklık halindeyken güzelim alanlar dünyanın en çirkin yapıları olan fabrikalar yapılırken ve sanayi atıkları halic'e doldurulurken siz bilhassa TMMO bağlı mühendis odalar ne yaptınız.Neden bu çirkinliklerin önüne geçmediniz.O pislikler temizlenirken neden belediyelere destek vermediniz.hatta Dalan o pislikleri kaldırırken neden neden "Dalan,Talan" sloganlarını kullandınız.Hatta Dalan'dan sonra Başkan olan Sözen temizlik işlemlerine devam etmeyince neden karşı çıkmadınız?Kuzey haliç kollektörünün yapılmasına neden destek vermediniz. Halicin canlandırılması için hangi projeyi ürettiniz. Sizler her şeye karşısınız ama nimetlerden de en çok siz faydalanırsınız.Şimdi sizler Hes,Res'lere Termik Santrallere, Jeoretmal Santrallere ve de Nükleer santrallere de karşısınız ama bir dakikalık elektrik kesintisi de istemezsiniz.