Haliç'te denizden haç çıkarma töreni yapıldı

Haliç'te denizden haç çıkarma töreni yapıldı
Haliç'te denizden haç çıkarma töreni yapıldı
Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü, Fener Rum Patrikhanesi'nde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı.

İSTANBUL - Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, Patrikhane'nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayinde mum yakarak, dua etti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yönetilen ve 4 saat süren ayinde ilahiler okundu. “Ayazma” adı verilen okunmuş suyun dağıtıldığı ayinin ardından, cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, patrikhaneden çıkarak dualar eşliğinde Fener İskelesi'ne doğru yürüdü.

Burada Bartholomeos'un denize attığı haçı çıkarmak için 23 kişi denize atladı. Su üstündeki haça ilk ulaşan, Yunanistan 'ın Dedeağaç kentinden ailesiyle birlikte İstanbul'a gelen 22 yaşındaki Lukas Kokinis oldu.

BARTHOLOMEOS'TAN ALTIN KOLYE

Eline aldığı haçı öpen Kokinis, daha sonra haçı denize atlayan arkadaşlarına verdi. Bartholomeos, haçı kendisine getiren Kokinis'e ucunda haç bulunan altın kolye hediye ederek, tebrik etti.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kokinis, Yunanistan'da çiftçilikle uğraştığını belirterek, İstanbul'a gelirken denizden haçı çıkarmayı hayal ettiğini, bunu başardığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Kokinis, barış, kardeşlik ve sevgi mesajları vererek sözlerini tamamladı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/111562111156211

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TUHAF BİR ÇELİŞKİ - Kara Ismail

  İnsanoğlu çok tuhaf yaratık bence. Örneğin, Tanrının yeri göğü yarattığına ınanır; ama bir zencıyi görünce " bu ne biçim adam" der. Onu da Allah' ın yaratTığını unutur!.. Herkesi, herşeyi Allah varetti der; bir Ç ingene' yi küçük görür. Çingeneyle evlenmez, onları buçuk kabul eder!! İslam dini hoşgörülüdür der; ama Yahudi, Rum komşu, hatta bekar komşu istemez!.. Kilisyei de cami gibi 'Allah' ın evi' kabul eder; ama bir gün ziyaret etmez! Kendisi Avrupa' da yapılan camilerle, Müslüman dinini seçen Hırıstıyanlardan memnunluk duyar, iftıhar eder ama ülkesinde yıkılan kiliselere hiç ses çıkarmaz! Belki de yıkılmasından gurur duyar! Her dilin doğuştan insanlara veildğini , bunu Tanrının bir lütfu olduğunu dillendirir; fakat Kürt kardeşlerinin dillerinin yasaklanmasına hiç ses çıkarmaz! " Cennet kadının ayağının altındadır" der; kadınların öldürülmesiyle ilgili camilerde hiçbir kınama duyulmaz!.. Kadınların saçlarının bir tek telinin bile açık olmasına karşı çıkar; ama esnest ilişkilre karşı sesini çıkarmaz! Ülkemide bin yıldır birlikte yaşadığımız insanların bayramları gelir geçer; kimsenin haberi olmaz! Dört kitabın dördüde haktır der; lakin bgün hz. İsa' nın doğum günü olduğunu bilmez! İnsan tüm inanç ve sevginin insanda olduğunu; ibadet ve inançların hedefinin doğrulukta olması dileğiyle...