Halil Ürün, eşe şiddetten sanık

Zırh gitti, hesap vakti

Eski AKP milletvekili Halil Ürün'e, eşini dövdüğü gerekçesiyle bir buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ANKARA - Ankara Başsavcılığı, eşi Esma Ürün'ü döverek yaraladığı gerekçesiyle eski milletvekili Halil Ürün hakkında yürüttüğü soruşturmayı iddianameyle tamamladı. Başsavcılık, Halil Ürün'ün altı aydan 1.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
Halil Ürün, eşi Esma Ürün tarafından kendisini darp ettiği gerekçesiyle şikâyet edilmişti. Esma Ürün'ün şikâyeti Yıldız Polis Karakolu'nca işleme konulmuştu.
Şiddete maruz kalan Esma Ürün bu arada Adli Tıp'tan 'basit bir tıbbi tedavi ile iyileşecek ölçüde' yaralandığı belirtilen rapor almıştı. Başsavcılık dosyanın kendisine ulaşmasının ardından soruşturma başlatmış, ancak Halil Ürün milletvekili olduğu için hakkında doğrudan dava açamamıştı. Savcılık dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayarak TBMM'ye göndermişti. Bu arada, Esma Ürün ise 11 Mayıs 2006'da verdiği dilekçe ile eşinden şikâyetinden vazgeçmişti.
Soruşturma tamamlandı
22 Temmuz seçimlerinde yeniden milletvekili seçilemiyince dokunulmazlığı sona eren Ürün'ün dosyası geçen ay gereği yapılmak üzere Başsavcılığa gönderilmişti.
Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel İldeniz, fezlekenin iadesi üzerine Halil Ürün hakkında başlattığı soruşturmayı dava açarak tamamladı. Savcı İldeniz, hazırladığı iddianamede Esma Ürün'ün, evde yaptıkları münakaşa sırasında eşi Halil Ürün'ün kendisini darp ettiğini belirttiğini, olaydan üç gün sonra Yıldız Polis Karakolu'na başvurduğunu yazdı. Adli Tıp Kurumun'dan alınan raporda da Esma Ürün'ün yaralandığı belirtilirken dayak yiyen eşin daha sonra verdiği dilekçe ile şikâyetinden vazgeçtiği bilgisine yer verildi.
Sanık Halil Ürün'ün ise soruşturma kapsamında verdiği ifadede suçlamayı reddetmesini yeterli bulmayan savcı, iddianamesinde, delillerin takdiri mahkemeye ait olmak üzere sanığın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 86/2-3. maddesinde düzenlenen 'kasten yaralama' suçundan cezalandırılmasını istedi. Söz konusu madde, atılı suçu işleyenlere altı aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor. Eski AKP milletvekili Halil Ürün hakkında eşini yaralamaktan açılan dava Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek.