Halis Ağa'nın oğulları faturayı avukata çıkardı

Halis Ağa'nın oğulları faturayı avukata çıkardı
Halis Ağa'nın oğulları faturayı avukata çıkardı
Halis Toprak'ın iki oğlu, kız kardeşlerinin babaları için açtıkları vesayet davasındaki avukatları Burhan Apaydın hakkında tazminat davası açtı. Gerekçe dava dilekçesindeki yakışıksız olduğu ifade edilen iddialarİSTANBUL - İşadamı Halis Toprak’ın kendisinden 54 yaş küçük 17 yaşındaki Nazlıcan Tağızade’yle yaptığı evliliği ve ardından kızlarının babalarının vesayet altına alınması için açtığı dava çocuklarını birbirine düşürdü.
Toprak’ın, geçtiğimiz aylarda TMSF ile görüşmeleri sürdürmesi için Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirdiğini açıkladığı oğlu Mehmet Toprak ile diğer oğlu Ahmet Toprak yaptıkları açıklamada babalarının akıl sağlığının yerinde olduğunu belirterek, kızlar adına davayı açan avukat Burhan Apaydın hakkında 100 bin liralık tazminat davası açtı.
Toprak’ın yedi kızı Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Mine Toprak, Ayla Zengin Toprak, Aysel Duruk ve Sevgi Toprak Tunga’nın avukatı Burhan Apaydın önceki gün Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne Halis Toprak’ın vesayetinin kaldırılması istemini içeren dilekçeyi vermişti. Dilekçede özetle şöyle deniyordu:

‘Züğürt Ağa’ tiplemesi
“... İşini gücünü bırakıp Kuşadası’nda balayı yaşama durumuna geçip Toprak Holding’in yönetimsiz bırakılması sonucunda taahhüt olunan borçlar da ödenmeyince ve holding yönetimsiz kalınca TMSF tarafından holding ve holdinge bağlı olan şirketlere ve şirketlerle birlikte tüm gayrimenkullere el konularak Halis Toprak’ın elinden holdingle ilgili tüm yetkileri alınmıştır. TMSF ile daha önce yapılan borç ödeme programı böylece işleyemez hale gelmiştir. Konu Türk medyasının diğer yayın organlarında da ele alınarak meşhur bir filmin ismi olan ‘Züğürt Ağa’ deyimi kullanılarak Halis Toprak aciz ve zavallı bir tip olarak nitelendirilmiştir. ... TMSF’ye karşı yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği gerekçesiyle kendisinin de daha zor ve tehlikeli hallerin içine düşmemesi, tehlikelerden korunması için vesayet altına alınması talebinde bulunulmaya ihtiyaç hasıl olmuştur.”
Toprak’ın kızlarının açtığı bu dava oğullarını kızdırdı. Toprak Holding hissedarları Ahmet Toprak ve Mehmet Toprak yaptıkları yazılı açıklamada, avukat Apaydın’ın dilekçesini ve dava girişimini ‘hayretle’ medyadan öğrendiklerini belirtti. Yazılı açıklama şöyle devam etti:
“Apaydın’ın dilekçesinde belirttiği iddiaların aksine babamız Halis Toprak’ın akıl sağlığı yerindedir ve Toprak Holdingi yönetme ehliyetine sahiptir. Apaydın’ın dilekçesinde belirttiği ifadelerin aksine Toprak Grubu TMSF’ye belirlenen protokol borcunu 480 milyon dolar olarak fazladan ödemiştir. Apaydın TMSF ile Toprak Grubu arasındaki konulara vakıf olmadan basında yer alan haberlere dayanarak Toprak Grubu’nun TMSF’ye halen borçlu olduğunu iddia edemez. Toprak Grubu’nun TMSF’ye borcunu fazladan ödediğine ve İstinye Aslanlı Köşk ve Toprak Center dahil tüm taşınmaz satışlarının iptalinin süreçte yüce Türk yargısı tarafından karara bağlanacağına inancımız tamdır.”

Avukata dava
Açıklamada, avukat Apaydın’ın dilekçesinde Toprak için yakışıksız ifadeler kullanıldığı belirtilerek, “Bu ifadeleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Halis Toprak’ın özel hayatı nedeniyle ailemiz zor bir dönemden geçmektedir, ancak sayın Apaydın’ın bu zor dönemi Toprak Grubu’nun TMSF ile ilişkilerine bağlaması, yakışıksız ifadeler kullanması 85 yaşındaki bir avukat için tam bir talihsizliktir. Bu sebeblerle avukat Burhan Apaydın hakkında 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açıyoruz” denildi. (Radikal)

TMSF ile görüşmüştü
Avukat Apaydın hakkında dava açanlardan Mehmet Toprak’ın geçtiğimiz aylarnda babası Halis Toprak tarafından TMSF ile görüşmeleri yürütmesi için Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildiği açıklanmıştı. Ancak Mehmet Toprak’ın, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ile yaptığı borç ödeme görüşmelerinde kendisine yöneltilen ‘Atanmanızla ilgili Ticaret Sicili Gazetesi’nde gerekli ilan yayınlandı mı?’, ‘Bizimle görüşme yapabilmek için gerekli yetkiye sahipmisiniz, imza yetkiniz var mı?’ sorularına ‘Hepsi kısa sürede tamamdır’ yanıtını verdiği ancak bu konuda bugüne kadar bir gelişme olmadığı da öğrenildi.