Halk Cephesi eyleminde bir kadın yaralandı

Halk Cephesi eyleminde bir kadın yaralandı
Halk Cephesi eyleminde bir kadın yaralandı
İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapmak isteyen, aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu gruba polis müdahale edince arbede yaşandı. Biber gazı ile müdahale edilen olayda burnu kırılan Dilan P. hastaneye kaldırıldı.

Radikal.com.tr - Halk Cepheli 20 kişi, İstinye Karakolu'na silahlı saldırı olayına ilişkin davada yargılanan arkadaşlarına destek vermek için saat 09.00'dan itibaren Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanmaya başladı. Saat 09.30 sıralarında bazı grup üyeleri üzerinde, "Halk savaşçılarını sahiplenmek suç değildir. Tutuklananlar serbest bırakılsın" yazılı pankart açarak açıklama yapmak istedi. Ancak polis, adliyenin karşı tarafında bulunan meydanda açıklama yapabileceklerini belirterek grubun açıklama yapmasına izin vermedi. Grubun ısrar etmesi ve polisin de izin vermemesi üzerine adliye binası önünde arbede yaşandı.

KADIN EYLEMCİNİN BURNU KIRILDI 
Polis, aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu göstericileri adliye önünden uzaklaştırmak isteyince gerginlik arttı. Göstericiler arasında bulunan16 yaşındaki Dilan P, yüzünden yaralandı. Kanlar içerisinde kalan genç kız arkadaşları tarafından taksiye bindirilerek hastaneye götürüldü. Polis ile göstericiler arasındaki arbede metrobüs durağına giden üst geçide kadar devam ederken olay sırasında polis, bir kez el ile biber gazı kullandı.

GÖSTERİCİLER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU 

Yaşanan arbedenin ardından açıklama yapmaktan vazgeçen gruptan bazılarına arkadaşlarının yargılandığı İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya girmek için adliyeye tekrar geldi. Bazı göstericiler de polis tarafından şiddet gördükleri iddiasıyla suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye geri geldiler. Özel güvenlik görevlileri önce grubu adliyeye almadı ancak daha sonra içeri girmelerine izin verildi.