Halk Ekmek: Hazırlık şart

İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Bilgiseven: "Avrupalı büyük firmalar Türkiye unlu mamul sektörüne girmek istiyor. Fırınlar AB standartlarına uymak zorunda. Küçük firmalar birleşmeli. Halk Ekmek poşete girecek, ürün çeşitlenecek."
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Satışına yarın başlanacak olan organik ekmekle atağa kalkan ve günde 2 milyon ekmek üreten İstanbul Halk Ekmek, tüm ürünlerini poşette satmaya ve Türk halkına özgü hastalıklara karşı vitaminli ekmek üretimine hazırlanıyor. İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Ömer Bilgiseven, Avrupalı firmalar Türkiye'ye gelme hazırlığında. Üreticiler AB standartlarına uymalı" dedi.
AB'ye girmeden üye olunan Avrupa Unlu Mamuller Birliği'nin başkan yardımcılığına seçilen ve iki yıl sonra başkanlığı üstlenecek olan Bilgiseven, 3 Ekim'de başlanacak üyelik müzakerelerinden sonra, Türkiye'deki unlu mamul işletmelerinin AB standartlarında üretim ve büyük yabancı firmalarla rekabet için 2007'ye kadar yeniden yapılanma içine girmesi gerektiğini söyledi. Bilgiseven, şöyle dedi:
"Her fırın için en az 10 bin dolarlık yatırım gerekecek. İtalyan, İsveçreli ve İspanyol üreticiler, beş milyar dolarlık İstanbul unlu mamul piyasasına girmeyi düşünüyor. Ucuz maliyet ve bölgesel potansiyel nedeniyle İstanbul'u yatırım üssü yapabilirler. Küçük üreticiler maliyeti düşürüp kapasitelerini artırmak, birleşmek zorunda."
'Bütün personel eğitilecek'
Yüzde 75'i AB fonlarınca karşılanan 10 milyon avroluk unlu mamul okuluyla sektörde AB standartlarında üretimi sağlamaya çalıştıklarını belirten Bilgiseven "Unlu mamul okuluyla bu alanda üretim yapan işletme personelini aylık, üç aylık ve altı aylık eğitimden geçireceğiz. Ürün sayımızı 20'den 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz. AB'de günlük ekmek için poşet zorunluluğu yok, ancak biz Halk Ekmek'in tüm ürünlerini poşette satacağız. 20-25 ekmeğin bulunduğu kasalı poşetlerle üretim ve dağıtım aşamasında hijyen korunacak. Satış personeli, ancak hijyen eğitiminden geçtikten sonra satış elemanı olabilecek."
Ukrayna'da Çernobil felaketinin etkilerini azaltmak için ekmeğe vitamin katıldığını anımsatan Bilgiseven, en çok Türk toplumunda görülen zekâ geriliği hastalığı, çölyak ve kansere yol açan metabolizma rahatsızlığı fenilketonüri için glutensiz özel karışım ürettiklerini belirtti. Bilgiseven, "Eylülden itibaren üretime geçip ihtiyacı olan vatandaşlara ücretsiz dağıtacağız. Şu anda günde 750 tane nişastalı ekmeği ihtiyacı olanlara ücretsiz ulaştırıyoruz. Yurtdışından 18 YTL'ye ithal ediliyor, ama biz 4 YTL'den satacağız. Afet zamanlarında üretilmek üzere vitamin katkılı ekmeğin hammaddesini de hazır tutuyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7547027547020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.