Halk müziğinin ustalarından 'Ankaralı tayfası'na tepki

Halk müziğinin ustalarından 'Ankaralı tayfası'na tepki
Halk müziğinin ustalarından 'Ankaralı tayfası'na tepki
Halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü'nün, Ankara havaları adı altında müstehcen sözlerle okunan müziğe ilişkin "Belden aşağı sözlerin olduğu bir 'Ankaralı tayfası' çıktı" eleştirisine, Sabahat Akkiraz, Tolga Çandar, Musa Eroğlu, Belkıs Akkale gibi ünlü isimler destek verdi.

ANTALYA - Usta sanatçılar, 'Arabada 5 evde 15', 'Dondurmamı yalan mı?' gibi sözler içeren şarkıları 'gerçek kültürümüzün yozlaşması' olarak gösterdi.
Halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü, düğünler başta olmak üzere çeşitli festival ve şenliklerde dejenere kadroların sahneye çıkarıldığını belirtip, "Belden aşağı sözlerin olduğu bir 'Ankaralı tayfası' çıktı" diyerek bu tür müzik yapanları geçen günlerde eleştirmişti. Ezgü, "Kültür ve sanat festivali adı altındaki etkinliklerde o kadar dejenere kadrolar çıkıyor ki olmaması lazım. Belden aşağı sözlerin olduğu bir Ankaralı tayfası çıktı. Şaşkınlıkla karşılıyorum. Kızı ile annesi, babasının önünde bu belden aşağı sözlerle karşılıklı oynuyor. Böyle bir bozulmayı bu halk hiç hak etmiyor" ifadelerini kullanmıştı. Sanatçı Sümer Ezgü'nün düşüncelerine halk müziğinin usta isimleri de destek verdi.

SEKS İÇERİKLİ SÖZLER
Müziğin her türlü yozlaşmasına karşı olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili ve Türk halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz, müziğin sadece bir eğlence unsuru olmadığını söyledi. Müziğin hem halkı birleştiren hem de kültürümüzü artıran en önemli kaynaklardan biri olduğunu belirten Akkiraz, "Son dönemde özellikle anonim eserlerin üzerine uygunsuz, kültürel olarak anlamsız ve seks içerikli sözlerin konularak icra edilmesi hem kültürümüz hem de kültürümüzü taşıyan müziğimiz açısından utanç vericidir. Anadolu insanı hiçbir zaman sevgisini, aşkını ya da arzularını bu tip söz ve müziklerle anlatmaz" dedi.

SOSYAL YAPI BOZULMUŞ
Bu müziklerin geleneklerimizde olmadığını belirten ünlü sanatçı Musa Eroğlu da toplum bir taraftan yozlaşmaya başladığı zaman onun nerede duracağının kestirilemeyeceğini kaydetti. Önemli olanın bunlara çanak tutulmaması olduğunu söyleyen Eroğlu, "Sümer'in söyledikleri doğru. Ancak beriye doğru geldiğimizde bunalan bir toplum var. Nerede eğlenecek? İşte o tür yerde eğlenecek ve bu bir sektör artık ve kültürel boyutunun çok ötesinde. Sözlerin müstehcenliğinin yanı sıra Moldova'dan getirilen kızların 50 lira karşılığı barda oynatılmasını, bozulan toplumu düşünelim. Demografik yapı bozulmuş ve onları konuşmak gerekiyor" diye konuştu.

HASSAS DAVRANILMALI
Yıllardır halkın türkülere, müziğine gönül verdiğini belirten ünlü sanatçı Belkıs Akkale ise yapılan her tür müziğe saygı duyduğunu ama konu türküler olunca çok hassas davranılması gerektiğini vurguladı. Türkülerin ortak değerimiz olduğunu belirten Akkale, şöyle konuştu, "Bunları çok hırpalamadan gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Yeni türküler toplumun değer yargılarını henüz tam içine alamamış. Hepimiz çok dikkatli olmak zorunda ve sağlıklı aktarmalıyız. Sümer'e çok katılıyorum. Evet son senelerde artık her şey ticari düşünülmeye başlanıldı. Biz bu kadar hassas düşünürken, birtakım insanlar bunların ticaretini yapmaya başlamış. Sözlerin müstehcenliği, anonimlerde de vardır ama o kadar güzel, saf, terbiyeli ifade edilir ki anlayamazsınız bile."

'BUNUN ADI YOZ KÜLTÜR' 

Sümer Ezgü'nün eleştirilerinde haklı olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili sanatçı Tolga Çandar, kültürün bizim kimliğimiz, kendimizi ifade tarzımız olduğunu belirterek, "Ama birileri bunu yapıyor. Belden aşağı şarkıları yapıyorlar ama ben de dinlemem geçerim. Bir gün bir minibüste denk geldim. 'Taze kavrulmuş çıtır çekirdek gibisin sevgilim' diyor. Sevgilisini çekirdeğe benzeten böyle bir tarif olabilir mi? Yoz kültürdür bunun adı ve bunlara karşı yıllarca mücadele ettim" dedi.

'MİLLET REFLEKS GÖSTERMELİ' 
Kullanılagelen ezgilerin üzerine erotik resim sergilemiş kişilerden bunun hesabını milletin sorması gerektiğini dile getiren İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan Prof. Dr. Can Etili, "Bu refleksi milletin göstermesi lazım. Sümer Bey de önemli bir refleks göstermiş. Kültürünüzü ticari veya popülist yaklaşımlara alet ederseniz, asimile olursunuz, yok edilirsiniz, sizi o zaman Anayasa bile kurtarmaz" diye konuştu.

SEĞMEN ARSLANER: CAN YAKAN ACI BİR ŞEY
Ankara 'nın 30 yıllık seğmeni ve Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği Genel Sekreteri Murat Arslaner, hangi kente gidilse düğünlerde misket gibi bir Ankara havası duyulacağını söyledi. Misket ve Hüdayda gibi havaların aslında birer eğlence aracı değil, ağıt olduğunu ve orijinalinde kadınların bunları oynamadığını kaydeden Arslaner, bu kültürden maalesef uzaklaşıp, oyun havası haline sokulduğunu kaydetti. Arslaner, şunları söyledi: "Biz bu işi bu hale getirenlerle şiddetle mücadele etmeye devam edeceğiz. İlgili bakanlarımıza bu bozulmuşluğu arz ettik. Ne idüğü belirsiz yarı çıplak bir sürü kızcağızı çıkarıyorlar, bir sarhoşluk, berduşluk rezaleti Ankara havaları diye. Maalesef tüm Türkiye 'de duymaya başladık ve çok can yakan acı bir şey. Bizimle uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Seğmenler ne kaşıkla ne zille oynar ne gerdan kırar ne de kalçasını oynatır. Çok ciddi bir kültür bozulması var." (Mehmet ÇINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112443411244345

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Niyet Meselesi ! - alee

  Sümer Ezgü ''gaydırı gubbak Cemilem'' derken ya da Musa Eroğlu ''koynunda beslemiş ayva ilen narı / Açıp düğmelerin bakasım gelir'' derken herhalde belaltını kastedmiyorlardı.Evet,türkülerimiz çoğu sevda yüklü ve bir o kadarında da erotizme varacak sözler var.Ancak burada üzerinde durulması gereken ''estetik zevk ve heyecan''dır.Erotizmin bir estetiği var ve bunun türkülerde dile getirilmesi yanlış değil.Zira Karacaoğlan'ın şiirlerine baktığımızda sevgilinin fiziki durumu ve onun arzulanması çok şehvetli bir dille aktarılmıştır Kracaoğlan tarafından.Önemli olan 'sevgi' denen kutsal değerin nasıl aktarıldığı ve anlaşıldığıdır.

  Sanat, Sanat İçin Yapılmalı - Saim Kara

  ''Lambada titreyen alev üşüyür'' diyen şair, bunu para için yapmıyordu.İçindeki yoğun duygularını dışa vuruyordu..Zaten para için yapsaydı bu sözleri bulamazdı.Bu satırları müziğe döken ustanın da kaygısının para olmadığını anlamak zor değil.Bunlar ilham, duygu,coşku meselesi.''dandini ''müziğinden bunlar beklenemez.

  Önce Ekmekler Bozulmuştu Zaten - Saim Kara

  Müzikteki yozlaşma bir gerçektir.Az gelişmişlik her şeye yansır.Müziğe, sanata da yansıyor tabi.Müzikte kaybolmakta olan felsefedir, Anadolu kültürüdür,şiirdir,gerçek aşklardır.Hala değerli ustalar, gerçek sanatçılar var. Azalsa da var ve var olcak inancındayım.''Dandini''müziğinin de piyasası var ve prim yapıyor sanırım.Ama o müzik kategorisine girmez diye düşünüyorum.Onlar gerçek müzikle rekabet edemez.Ömürleri üç gündür.

  ankaralı havaları - sadettin sana

  bişeyler yapanın önünü kesmeyin.onunda bir piyasası var.sanat değeri yoksa zaten unutulur gider.eleştiri ile uğraşacağınıza üretmeye vakit harcayın.

  Oh ne ala, kimi sanatcilarda muhafazakarlar ordusuna katilmis - iris78

  Sizler, kimi sanatcilar bundan 50-80 yil önce Anadolu'da söylenen, sarki, türkü ve manilerin sözlerini hepimizden daha iyi bilirsiniz. Ezici cogunlugu belden asagiydi. Kahvehane muhabbetleri, fikralar hep bilinen seyler. Sayin Fakir Baykurt Anadolu köy ve kasabalarindaki muhabbet (hepsi belden asagi) gerceklerini yazdigi icin muhafazakar cevrelerden sert tepkiler görmüstü, kitaplari yasaklanmis, yazar hapishaneye atilmisti. Muhafazakarlar neyi muhafaz etmek istiyorsunuz. ücüncü sayfa haberleri 50-80 yil önce neyse hala öyle. Siz kurtulus Savasi Destanini mi, Cumhuriyet Heyecanini mi, osmanli belasindan kurtumanin sevincini mi, neyi muhfaza etmek istiyorsunuz. Hic kimsenin hükümranlik taslamadigi gercek demokraside ifade özgürlügü vardir ve istemeyen bu türküleri dinlemez.