Halk tepki gösterince 'kurtlar' vadiye inemedi

Şiddeti ve etnik ayrımcılığı körüklediği, çocuk ve gençlere kötü örnek olduğu gerekçesiyle tartışılan Show TV'deki 'Kurtlar Vadisi-Terör' dün gece son dakikada yayından kaldırıldı.

İSTANBUL/ANKARA - Şiddeti ve etnik ayrımcılığı körüklediği, çocuk ve gençlere kötü örnek olduğu gerekçesiyle tartışılan Show TV'deki 'Kurtlar Vadisi-Terör' dün gece son dakikada yayından kaldırıldı. Show TV, dizi yerine Güneydoğu'daki operasyonları konu alan 'Kan Uykusu' adlı belgeseli yayına koydu.
RTÜK, Show TV ve Pana Film arasında günlerdir süren görüşmeler 'Kurtlar Vadisi-Terör' dizisinin yayından çekilmesiyle son buldu. Dün akşam saat 22.00 sıralarında diziyi izlemek için ekran başına geçenler yapımcı şirket Pana Film'in duyurusuyla karşılaştı. Yapımcılar 'Kurtlar Vadisi'nin saygıdeğer izleyicileri' başlıklı açıklamada, dizinin daha ilk bölümü yayımlanmasına ve hiçbir uyarı almamasına karşın antidemokratik bir şekilde engellendiği öne sürüldü. Açıklamada, dizinin yeni bölümlerine gelen yayın yasağının fiili bir durum olduğu belirtilirken, "Kürt ve Türk'ün kardeşliğinden rahatsız olanlar dizinin yayınını engellemiştir. Eğer biz Show TV'deki yayınımızı iptal etmeseydik, onların yayın lisansı tehlikeye girecekti. Ama biz Kurtlar Vadisi olarak digital ortam, sinema ve internet gibi her platformda söyleyeceklerimize devam edeceğiz" denildi.
'Kurtlar Vadisi-Terör' dizisi için RTÜK'ün 444 1 178 hattına toplam 16 bin 597 telefon gelmişti. Dizinin ilk yayımlandığı 8 Şubat'ta yapılan 2 bin 192 başvurunun yüzde 87.8'inde dizinin yayından kaldırılması istenmiş, arayanların yüzde 12.2'lik bölümüyse dizinin devamından yana görüş bildirmişti. RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Üst Kurul üyeleri izleyicilerden binlerce şikâyet gelmesi üzerine Show TV Genel Müdürü Saner Ayar'ı Ankara'ya davet etmişti. 13 Şubat 2007 Salı günü Ankara'daki Üst Kurul toplantısına katılan Ayar'a Üst Kurul Üyeleri hem izleyicilerin şikâyetleriyle ilgili bilgileri hem de görüşlerini aktardılar. Toplantı sonrasında kanal yönetimi, yapımcı firmayla hukuki soruna yol açılmadan diziyi yayından kaldırmak için çözüm arayışına girdi.
Reklamverenler de şiddete karşı
Reklamverenler Derneği de dün şiddet içerikli televizyon programlarına reklam verilmemesi konusunda çalışma yapma kararı aldı. Dernek Başkanı Hakan Uyanık, "'Şiddet içeren filmlere reklam vererek bu şiddeti siz artırıyorsunuz' diye tepkilerle karşılaşıyoruz" dedi.