'Halk zaten suiistimal edildi'

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tuncay Özgünen, Sağlık Bakanlığı'nın yasa düzenleme yapılana dek kök hücre araştırmalarını yasaklamada...
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi

ADANA - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tuncay Özgünen, Sağlık Bakanlığı'nın yasa düzenleme yapılana dek kök hücre araştırmalarını yasaklamada geç kaldığını belirterek, "Yasal boşluktan yararlanıp kök hücre bankası oluşturan kişi ve kuruluşlar halkı aldattı" dedi.
Prof. Dr. Özgünen, insan yaşamı için hayati önem taşıyan bu olayın suiistimal edilip, kazanç kapısı haline getirildiğini iddia ederek şöyle konuştu:
"Şu an Türkiye'de sadece sperm ve yumurta hücrelerinin eksi 70 derecede azot içinde muhafaza edilebilmesine olanak tanıyan teknolojik imkânlar var. Kök hücre muhafazası için bu yöntem uygun değildir. Bu nedenle bakanlığın çok kısa sürede yasal düzenlemeyi gerçekleştirip belirli koşullar içinde bu çalışmayı serbest bırakması çok yararlı olur. Kök hücre çalışmaları Almanya'da yasaklandı. ABD'de maddi kaynak yaratanlar bu çalışmayı yasal çerçevede yürütüyor. İngiltere'de ise araştırmalar yasaların çizdiği çerçeve içinde sürdürülüyor. Türkiye kök hücre çalışmasıyla ilgili her tür bilimsel ve teknik imkâna sahip. Bu serbestlik
devam etse, Türkiye yabancıların açık laboratuvarı haline gelebilir, mantar gibi biten kök hücre bankaları hiçbir yetki ve imkânları olmadığı halde halkın parasını almaya devam edebilirlerdi.
Ama serbest bırakmak kadar, tamamen yasaklamak da sakıncalı. Bu olay
tıp alanında önemli bir çalışmadır.
Biz doktorlar şu an bozulan organları tamir etmeye çalışıyoruz. Oysa kök hücre ile organın yenisi oluşturulabilecek. Bunu engellemek mantığa sığmaz."


    http://www.radikal.com.tr/7588097588090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.