Halkbankçılara 10 yıl isteniyor

Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in şirketlerine usulsüz kredi verildiği gerekçesiyle...

İSTANBUL - Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in şirketlerine usulsüz kredi verildiği gerekçesiyle Demirel ile Halk Bankası'nın eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında, 4 ile 10'ar yıl arasında ağır hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, suç tarihinin 1996 ile 1998 yılları arası olduğu ve bu dönemde sanıklardan Mualla Halistürk'ün Halk Bankası Levent Şubesi Müdürü, Ender Altun'un müdür yardımcısı, Muazzez Ela'nın Ticari Krediler Müdürü, Barbaros Olcay'ın genel müdür yardımcısı, Demirel, Gökalp Baştürk, Emine Mehtap Ceylan ve Şaban Ayhan Tatlıgil'in de kredi talep eden firmaların yetkilileri oldukları hatırlatıldı.
Çeşitli tarihlerde Halkbank'tan Dempa A.Ş, Dempanel A.Ş, Era Finansal Kiralama A.Ş. ve Üniversal Holding A.Ş'ye krediler verildiği ifade edilen iddianamede, bu yolla bankanın 159 milyon dolar (206 trilyon lira) zarara uğratıldığının tespit edildiği kaydedildi.
'Yüzde 10 Sami'ye 9.5 yıl hapis
Öte yandan fona devredilen Egebank'a ilişkin soruşturmayı yürüten DGM Savcısı Ercan Cengiz, 10 gün önce tutuklanan Sami Erdem'le ilgili soruşturmayı tamamladı. İddianamede, usulsüz krediler verdiği belirtilen Erdem'in 9.5 yıla kadar ağır hapis ve sağladığı menfaatin 2 katı para cezasına çarptırılması istendi.