@ismailsaymaz

Halkevi Hopa Şube Başkanını döven polislere 4 yıl sonra dava açıldı

Halkevi Hopa Şube Başkanını döven polislere 4 yıl sonra dava açıldı
Halkevi Hopa Şube Başkanını döven polislere 4 yıl sonra dava açıldı
Hopa Halkevi Başkanı Kamil Ustabaş'ı gözaltına alınan bir grup gencin durumunu sormak için gittiği Emniyet'te döven polisler hakkında soruşturma izni verildi. Dört yıl önce yaşanan olayda Ustasaş'I darp eden 10 polis yargılanacak.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Hopa’da gözaltına alınan gençlerin durumunu sormak için Emniyet’te gelen Halkevleri Şube Başkanı Kamil Ustabaş’ı döven on polise, olaydan dört yıl sonra ‘yaralama’ suçundan dava açıldı. Bu arada, Hopa Kaymakamlığı’nın gerçek dışı bilgiler sıralayarak, soruşturma izni vermediği; Ustabaş’ın itirazları üzerine Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı kaldırıp polislerin yargılanmasını sağladığı ortaya çıktı.  

Artvin’in Hopa ilçesinde, 25 Ekim 2011’de sağ ve sol görüşlü gruplar arasında üniversitede çıkan gerginlik sonrası bir grup genç gözaltına alındı. Halkevleri Hopa Şube Başkanı Kamil Ustabaş bilgi almak için Emniyet’in önüne gitti. Bu sırada, gözaltına alınan sol görüşlü gençlerin polis arabası içinde elleri arkadan kelepçeli halde bekletildiğini görüp itiraz etti. Ustabaş’ın iddiasına göre bir emniyet amiri küfrederek, “Buranın amiri benim, şimdi onları araçtan indirip kafalarını gözlerinizin önünde ezeceğim” dedi. Elinde çayla beklemeye devam eden Ustabaş, on civarında polis tarafından çembere alınarak, dövüldü. Ustabaş da polislerden şikayetçi oldu. Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma izni verilmesi için kaymakamlığa başvurdu.

Kaymakamlık, Ustabaş’ın dövülmediğini iddia ederek, “kavganın önlenmesi ile can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla ikazlara cevap vermeyen gruba karşı zor kullanma ile kelepçe kullanıldığını” savundu. Ustabaş’ta basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralanmaların meydana geldiğini iddia eden kaymakamlık, soruşturma izni vermedi. Ustabaş karara itiraz etti.

EMNİYET BİLE ‘VURMADI, KÜFRETMEDİ’ DEMİŞ

Trabzon Bölge İdare Mahkemesi ise 5 Temmuz 2012’de kararı kaldırıp soruşturma açılmasına hükmetti. Mahkeme, kararında, Hopa Kaymakamlığı’nın asılsız bilgi verdiğini ortaya çıkardı. Zira dosyada yer alan olay yeri tutanağında Hopa Emniyeti, Kamil Ustabaş’ın “Çevik Kuvvet ile grup arasında kalarak yere yuvarlandığını, bu şekilde yaralandığını, elinde çay bardağı olduğunu, kimseye taş atıp küfretmediğini” kaydetmişti. Bu tutanağa dikkat çeken mahkeme, Ustabaş’ın “basit” değil, ciddi şekilde yaralandığını da belirtti. Ustabaş için düzenlenen sağlık raporunda, “sol kolda iki ayrı yerde 20x5 ve 8x4, göğüs solda 4x5, solda arkus kosta hizasında 12x6 ve sağ uylukta 10x6 santimetrelik sarı mor renkte ekimoz” saptandığını belirtti. Kararda, “ Güvenlik kamerası kayıtları incelenmek suretiyle tespit yapılması gerekirken, bir saldırısı ya da olumsuz hareketi olmadığı emniyet mensuplarının düzenlediği tutanak ile sabit olan Ustabaş’a olaydan 9-10 gün sonra yapılan muayenesi sonucu verilmiş adli tıp raporu da dikkate alındığında, şüpheliler için soruşturma izni verilmesi gerekmektedir” denildi. Bunun üzerine, karardan üç yıl sonra on polis hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 86/3-e maddesi gereğince “yaralama” suçundan bir buçuk yıldan dört buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davanın ilk duruşması, 9 Eylül’de Hopa’da görülecek.