Halkı Mumcu'yu unutmadı

"Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi... Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi... Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi.

ANKARA - "Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi... Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi... Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi. Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi..." sözleriyle akıllara kazınan gazeteci yazar Uğur Mumcu katledilişinin 14. yılında anılıyor.
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) öncülüğündeki anma etkinlikleri, bugün Mumcu'nun Karlı Sokak'taki evinin önündeki törenle başlayacak. Mumcu'nun sevenleri daha sonra mezarı başında bir araya gelecek. Etkinlikler çerçevesinde Muammer Aksoy'un cinayete kurban gittiği 31 Ocak'a kadar, konferanslar ve paneller düzenlenecek. 'Adalet ve Demokrasi Haftası' adı altında düzenlenecek etkinlikler, bu yıl da geleneksel kapanış gecesiyle son bulacak. Gecede Haluk Levent, Bülent Ortaçgil, Arif ve Tolga Sağ konser verecek.
ÇGD: Mumcu ve Dink'in katili aynı
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, Mumcu'yu sevgi ve saygıyla andıklarını belirtirken, "Mumcu'yu katleden anlayış Laik Cumhuriyete, demokrasiye, açık topluma tahammülü olmayan bir zihniyettir ve bu zihniyet bugün bu ülkeyi yönetmektedir" dedi. Sadece tetikçilerin peşine düşenlerin ve arkasındaki odaklara dokunmayanların, sıradan nutuklarla kendilerini aklayamayacağını söyleyen Abakay, "Aynı tehlike Hrant Dink için de gündemdedir" diye konuştu. Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, 24 Ocak 1993'ten itibaren 12 hükümet, 14 İçişleri Bakanı, 12 Adalet Bakanı, dört DGM Savcısı değiştiğini, ancak Mumcu cinayetinin bütün bağlantılarıyla hala aydınlatılamadığını vurguladı. Adıbelli, Mumcu'nun yıllar önce işaret ettiği tehlike ve tehditlerin Dink cinayetinde de kendini gösterdiğini savundu.