'Halkın mühendisleri' İstanbul'dan Ankara'ya yürüyecek

'Halkın mühendisleri' İstanbul'dan Ankara'ya yürüyecek
'Halkın mühendisleri' İstanbul'dan Ankara'ya yürüyecek
Kendilerine 'Halkın Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, yetkilerinin sınırlanmasını protesto etmek amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı.

TMMOB'nin yetkilerinin sınırlanmasını protesto etmek üzere İstanbul 'dan Ankara 'ya yürüyecek mimar ve mühendisler Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Kendilerini 'Halkın Mühendis ve Mimarları' olarak adlandıran bir grup tarafından gerçekleştirilecek olan yürüyüşün 20 gün sürebileceği belirtiliyor.

İnşaat Mühendisi Barış Önal'ın okuduğu ve 17 Ağustos 1999'daki büyük depremde hayatını kaybedenlerin de anıldığı açıklamada, "Yürüyüşümüz aynı zamanda depremde hayatını kaybeden insanlarımız içindir. Onları öldüren kapitalistlerin kar hırsıdır" denildi. 15-20 gün sürmesi planlanan Ankara yürüyüşü için yola çıkan mühendis ve mimarlar Karaköy'den vapurla Kadıköy'e geçerek sahil yolu üzerinden Ankara'ya doğru yola devam edeceklerini ifade etti.

9 Temmuz 2013 gecesi TBMM gündemine getirilen ve içinde TMMOB’nin yetkilerini kısıtlayan 3194 sayılı imar kanunu değişikliğinin de yer aldığı “6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, bu yasa TMMOB tarafından yetkilerinin tırpanlandığı bir 'gece yarısı operasyonu' olarak görülmüştü.

Mühendis ve mimarlar dün de Küçükparmakkapı Sokak'ta 4 saat boyunca yerde yatarak polisi protesto etmişti. Barış Önal bununla ilgili olarak da "En doğal ve demokratik hakkımız olan yürüyüşümüzde ısrar edince, polis kalkanları ve plastik mermileri ile saldırıya geçti. Biz de saldırıyı teşhir etmek üzere yere yattık" ifadelerine yer verildi.


TMMOB: AKP faturayı bize kesmeye çalışıyor