'Halkın mühendisleri' İstanbul'dan Ankara'ya yürüyecek

'Halkın mühendisleri' İstanbul'dan Ankara'ya yürüyecek
'Halkın mühendisleri' İstanbul'dan Ankara'ya yürüyecek
Kendilerine 'Halkın Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, yetkilerinin sınırlanmasını protesto etmek amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı.

TMMOB'nin yetkilerinin sınırlanmasını protesto etmek üzere İstanbul 'dan Ankara 'ya yürüyecek mimar ve mühendisler Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Kendilerini 'Halkın Mühendis ve Mimarları' olarak adlandıran bir grup tarafından gerçekleştirilecek olan yürüyüşün 20 gün sürebileceği belirtiliyor.

İnşaat Mühendisi Barış Önal'ın okuduğu ve 17 Ağustos 1999'daki büyük depremde hayatını kaybedenlerin de anıldığı açıklamada, "Yürüyüşümüz aynı zamanda depremde hayatını kaybeden insanlarımız içindir. Onları öldüren kapitalistlerin kar hırsıdır" denildi. 15-20 gün sürmesi planlanan Ankara yürüyüşü için yola çıkan mühendis ve mimarlar Karaköy'den vapurla Kadıköy'e geçerek sahil yolu üzerinden Ankara'ya doğru yola devam edeceklerini ifade etti.

9 Temmuz 2013 gecesi TBMM gündemine getirilen ve içinde TMMOB’nin yetkilerini kısıtlayan 3194 sayılı imar kanunu değişikliğinin de yer aldığı “6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, bu yasa TMMOB tarafından yetkilerinin tırpanlandığı bir 'gece yarısı operasyonu' olarak görülmüştü.

Mühendis ve mimarlar dün de Küçükparmakkapı Sokak'ta 4 saat boyunca yerde yatarak polisi protesto etmişti. Barış Önal bununla ilgili olarak da "En doğal ve demokratik hakkımız olan yürüyüşümüzde ısrar edince, polis kalkanları ve plastik mermileri ile saldırıya geçti. Biz de saldırıyı teşhir etmek üzere yere yattık" ifadelerine yer verildi.


TMMOB: AKP faturayı bize kesmeye çalışıyor


  http://www.radikal.com.tr/114657211465723

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mühendis odaları ne mi yapar? - ertbil

  "isakent" isimli yorumcu "mühendis mimar odalarının aidat toplamaktan başka yaptığı bir şeyi bilen mühendis var mı?" sormuş. Ben makina mühendisiyim, o halde cevap verebilirim, sanırım. Mühendis ve mimar odaları, mesleki eğitimler, bilimsel toplantılar düzenler, yayınlar yapar. Örneğin "Kent Sempozyumu" düzenleyerek şehirlerin yağmalanmaları karşısında halktay yana çözüm önerileri tartışılır ve öneriler kamuoyuyla paylaşılır. Ülke gündeminde kendi mesleki alanlarına ilişkin olarak açıklamalar yapar, gerektiğinde davalar açar. Örneğin, 1990'larda İstanbul İkitelli'de Ayamama deresi yanında yapılan yapılaşmada, dere yatağında yapılaşmaya karşı davalar açmıştı ve davaları kazanmıştı. Ancak, o dönemki belediye -tesadüfe bakın ki şimdi ülkeyi yöneten parti belediye yönetimindeydi- mahkeme kararlarını uygulamadı. 2009 yılında orada sel oldu ve sözkonusu bölgede 20'den fazla insan öldü. Siz, hala mühendis ve mimar odalarının bir şey yapmadığını düşünüyor musunuz? Yoksa, "biz, bunca insanın ölümüne yol açan yöneticiler karşısında niye mühendis ve mimar odalarının yanında durmuyoruz" diye düşünür müsünüz?

  aidat toplamaktan başka - isakent

  Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliğinin mesleği ve meslekdaşları adına bir faydalı çalışması var mı mühendis arkadaşlardan bilen varsa bizi aydınlatsın lütfen

  ulkenin gercek dostlari - b adali

  Halkin muhendisleri mimarlari akp nin tmmob yi tasfiye etme ve rant yasalarina karsi baslattiginiz yuruyuste sonuna kadar yaninizdayiz. Size de bu yakisir.