Halkkart'ta tasfiye başladı

Halkkart'ta tasfiye başladı
Halkkart'ta tasfiye başladı
Antalya'da toplu taşımada Halkkart'ın tasfiyesi için işlemler başladı. Birçok midibüs ve otobüste ise validatörlerin çalışmadığı öne sürülerek, geçiş süreci fırsatçılığa dönüştürüldü. 

RADİKAL - Antalya'nın en önemli sorunlarından birini oluşturan toplu ulaşımda kullanılan kart uygulamalarında CHP'li belediye döneminde uygulamaya konulan Halkkart'ın tasfiyesine başlanıldı. Yaklaşık iki aydır süren kart karmaşası nedeniyle kırmızı otobüslerde mevcut sistem devam ettirilirken, halk otobüslerinin bazılarıyla, midibüslerin de çoğunluğunda yeni kart sistemi uygulamaya konulmadan, mevcut sistem söküldü. Bu süreçte halk otobüsleriyle midibüslerin çoğunluğunun mevcut sistem hala çalışıyor olmasına rağmen, vatandaştan kart sisteminin çalışmadığını öne sürerek nakit ücret alması karmaşa ve fırsatçılığa yol açıyor. Bazı midibüslerde ise yeni sisteme ilişkin validatörler monte edildi, ancak vatandaşta yeni kart olmadığı için kullanılamıyor. 

Bazı midibüslerde ise Toplu Taşıma Şube Müdürü İsmail Fidan imzalı bir yazı dikkat çekiyor. Halkkart sistemine ait cihazların üzerine asılı yazıda, A-Kent firması şöyle suçlanıyor:

"A-Kent firması, belediyemiz ile siz değerli vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmek için anlam veremediğimiz uygulamalar yapmaktadır. Sistemin düzgün ve verimli bir şekilde çalışmamasından dolayı yaşamakta olduğunuz olumsuz durumlardan dolayı en içten duygularımızla özür dileriz."

Kart firmasıyla fesih işlemlerinin devam ettiğinin de belirtildiği yazıda, ücretsiz kart değişimiyle kartların içinde bulunan bakiyelerin yeni karta aktarılacağı bir sistem üzerinde çalışmaların hızla devam ettiği ve yıl sonuna kadar belediyenin işlettiği bir kart sistemiyle daha iyi hizmet verileceği kaydediliyor.

Validatörlerin üzerine asılı yazıda, birçok midibüs ve halk otobüsünün bilinçli olarak cihazı çalışamaz duruma getirdiği süreçte, A-Kent firması tarafından validatörü sökülen, cihazı arızalı araçlarda indirimli kart gösterilerek indirimli ücret ödenebileceği, ücretsiz kart veya 65 yaşüstü olduğunuzu gösteren kimlik belgesiyle ücretsiz biniş yapılabileceği uyarısı da bulunuyor. Ancak sözkonusu bu uyarının araçta bulunan validatör üzerinde asılı olması dikkat çekiyor. Nakit parası olmayanların ise validatör bulunan araçları beklemeleri tavsiye ediliyor.
DHA