Haluk Gerger ABD'den 1 dolar tazminat aldı

ABD, 10 yıllık vize verdiği halde sınırdan çevirdiği Doç. Dr. Haluk Gerger'e faiziyle birlikte 1 dolar tazminat ödedi. Gerger, ABD'nin pek çok insanı sınırdan çevirip mağdur ettiğini belirterek "Dava, uluslararası hukukta emsal oluşturacak" dedi.

ANKARA - ABD, 10 yıllık vize verdiği halde sınırdan çevirdiği Doç. Dr. Haluk Gerger'e faiziyle birlikte 1 dolar tazminat ödedi. Gerger, ABD'nin pek çok insanı sınırdan çevirip mağdur ettiğini belirterek "Dava, uluslararası hukukta emsal oluşturacak" dedi.
Gerger ve eşi Renan Gerger, 2003 yılında 10 yıllık vize alıp, ABD'ye gitmiş, ancak "Dışişleri Bakanlığı vizenizi iptal etti" gerekçesiyle sınırdan geri çevrilmişti. Gerger, bunun üzerine Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Davaya bir avukat gönderen ABD hükümeti haklı olduğunu savundu. Yerel mahkemede davayı kazanan Gerger, Yargıtay da cezayı onayınca ABD'den yasal faiziyle 2 YTL 24 Ykr tazminat aldı.
"Önemli olan hakkını aramak" diyen Gerger şöyle konuştu:
"Para verip 10 yıllık vize aldım, ABD'ye gittim. Vizemin ABD Dışişleri Bakanlığı'nca iptal edildiği söylendi; bunu bana ABD'ye gitmeden önce söyleyebilirlerdi. Bana, eşime çok kötü muamele edildi, parmak izlerim alındı, fotoğraflarım çekildi. Silahlı adamlarla uzun süre bekletildim. ABD'nin genel hukuk tanımazlığının kurbanı olduk. En azından Amerika'ya da öğrettik ki insanlar tek başına da olsa hukuk mücadelesi veriyor. Manevi haz yaşıyorum. Umarım ABD devletine bir ders olur."