Haluk Kırcı halkın arasında

12 idamlı Mustafa İzol'dan sonra yedi idamlı Haluk Kırcı da tahliye oldu. Başsavcılığın itirazı kabul edilirse İzol ve Kırcı tekrar hapse konulacak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Bahçelievler katliamı ve çete suçundan hüküm giyen ülkücü Haluk Kırcı'nın önceki gün tahliye edilmesi tartışma yarattı. Müdahil avukatlar da Yargıtay Başsavcılığı'nın itirazı sonuçlanmadan verilen erken tahliye kararına itiraz edecek.
ŞANSLI MAHKğM KIRCI: Kırcı ve arkadaşları 1978'de Ankara'da 7 TİP'li genci boğarak öldürmekten 7' şer kez idama mahkûm edildi, ceza 1991'de tahliye yasası uyarınca her bir öldürme için 10 yıl hesabıyla toplam 70'er yıl ağır hapse çevrildi. Buna göre 36 yıl hapis yatması gereken Kırcı 1991'de, tek bir adam öldürme suçlusu gibi yattığı 10 yıllık süre yeterli görülüp tahliye edildi.
YANLIŞ TAHLİYE İLK DEĞİL: Bunun yanlış bir tahliye olduğunu yıllar sonra Adalet Bakanı Seyfi Oktay ortaya çıkardı ve konuyu Yargıtay'a götürdü. Yargıtay da tahliye kararını kaldırınca Kırcı, aranmaya başlanmıştı.
FİRARDA FİRAR: Firari yıllarında dönemin valisi Mehmet Ağar'ın nikâh şahitliğini yapacak kadar serbestçe dolaşan Kırcı, Ocak 1996'da bulundu, ancak nezaretten 'kaçtı'.
SUSURLUK'TA ORTAYA ÇIKTI: Kırcı, Abdullah Çatlı'nın yaşamını yitirdiği Susurluk kazasında yeniden boy gösterdi, Ocak 1999'da yakalanarak
Susurluk Çetesi'nde yargılandı ve 4 yıl hapse mahkûm edildi.
İMDADA YETİŞEN KARAR: 12 Eylül öncesinde Urfa'da 12 kişiyi öldürmek suçundan 12 kez idam, ayrıca 20 yıl ağır hapse mahkûm edilen Mustafa İzol, sürpriz bir şekilde tahliye edildi. Radikal 24 Şubat 2004'te bunun Kırcı ve arkadaşlarına tahliye yolunu açacağına dikkat çekti.
YOLU BAKANLIK AÇTI: İzol'un, dolayısıyla Kırcı'nın tahliyesine yol
açan süreci Adalet Bakanlığı ateşledi. Yerel mahkeme, İzol'un her bir öldürme suçu için 10 yıl hapis yatması gerektiğini bildirdi. Bakan Cemil Çiçek ise Temmuz 2003'te Yargıtay'a başvurup, tahliyesi gereğine işaret etti.
GEREKÇE UYUM YASASI: Bakanlığın başvurusu üzerine 30 Ocak 2004'te
İzol'un tahliyesine karar verildi. Kararı idamı kaldıran 4771 sayılı Uyum Yasası'na dayandıran Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kaç öldürme cezası söz konusu olursa olsun, bundan sonra tüm cezaların 'tek bir hücreli müebbet ağır hapse' dönüşmesinin gerektiğine, 1991 yılından önce işlendiği için de bu suçlar için 8 yıl hapisin yeterli olacağına hükmetti. Böylece idamdan çevrili müebbetliklerin cezalarının 36 yıl üzerinden infazına ilişkin içtihat da ortadan kalkmış oldu.
BAŞSAVCIDAN İTİRAZ VAR: Yargıtay Başsavcılığı gecikmeden itiraz etti. Başsavcı, bu durumdakilerin Uyum Yasası ile de olsa enaz 30 yıl hapis yatmaları gerektiğini savundu. Kırcı dosyasını Kasım 2003'ten beri
elinde tutan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, itiraz sonucu beklemeden Kırcı'nın cezasını Uyum Yasası uyarınca idamdan müebbete çevirdi, infaz hesaplamasını infaz hâkimliğine bıraktı.
VE KIRCI ÖZGÜR: Kırcı ile ilgili karar kesinleşerek kendisine ulaşınca Ödemiş Başsavcılığı, tahliye talebini yineledi. Gerek katliam, gerek çete cezası nedeniyle 2026'da tahliye olması hesaplanan Kırcı tahliye edildi.
SON KARAR KURULUN: Ancak, Yargıtay Başsavcılığı'nın itirazı önümüzdeki haftalarda Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda ele alınacak. Kurul, itirazı kabul ederse, Kırcı'yla durumu çok benzer olan Mustafa İzol'un tahliye kararı hukuki açıdan geçersiz olacak. Kurul kararı bağlayıcı olduğu için Kırcı kararına da itiraz edilebilecek.
ACILI AİLELER DE İTİRAZ HAZIRLIĞINDA: Kırcı'ya erken tahliye, katledilen TİP'lilerin ailelerini üzdü. Ailelerin avukatlarından Erşen Şensal, tahliye kararına Uyum Yasası'nın esas alınmasını eleştirdi ve 'bu yasa yedi cinayet için tahliye kapısını açmaz' dedi. Şansal, tahliye kararına itiraz edeceklerini açıkladı.
AĞCA DA ÇIKABİLİR: İtirazlar kabul edilirse Kırcı, eğer bulunabilirse yeniden hapse konulacak. Ret halinde ise Kırcı'ya tahliye kesinleşeceği gibi, benzer durumdaki İpekçi suikastı hükümlüsü M. Ali Ağca'ya da 2007'de tahliye yolu açılacak.