Haluk Kırcı Türkiye'ye getirildi

Ukrayna'da yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı, Türkiye'ye iade edildi.

Ukrayna'da yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı, Türkiye'ye iade edildi. Kırcı, Ukrayna'nın başkenti Kiev'den THY'nin TK1458 sefer sayılı uçağı ile saat 14.00 sıralarında Atatürk Havalimanı'na getirildi. Ukrayna'nın Başkenti Kiev'den saat 14.05'te Atatürk Havalimanı'na gelen Boeing 737-400 tipi 'Marmaris' adlı yolcu uçağı, apronda açık bir alandaki 113 no'lu park yerine çekildi. Uçaktan önce yolcular, ardından da Kırcı ve onu getiren üç kişilik polis ekibi indi. Organize Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edilen Haluk Kırcı, uçağın altına yaklaştırılan 'Akrep' adlı zırhlı araca bindirildi. Bu sırada polis, uçağın çevresinde güvenlik önlemi aldı. Atatürk Havalimanı'ndan 'akrep' adı verilen zırhlı bir polis aracıyla Bakırköy Adliyesi'ne götürülen Kırcı, Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Bu sırada dosya üzerinden infaz işlemleri de tamamlanan Kırcı, cezaevine götürülmek üzere adliyeden çıkartıldı. Kırcı'nın, Kartal Cezaevi'ne konulması bekleniyor.

TAHLİYE EDİLMİŞTİ

1978'de Ankara Bahçelievler'de yedi TİP'li öğrencinin öldürülmesi davasından hükümlü olan Haluk Kırcı, cezası infaz edilirken avukatlarının, Yargıtay'ın bir başka kararını da emsal göstererek Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun ardından tahliye edilmişti. Ancak aynı konuda Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun verdiği karar üzerine Salihli Ağır Ceza Mahkemesi Kırcı'nın tahliye kararını kaldırmış ve cezanın infazının kaldığı yerden devamına karar vermişti. Tahliye kararından sonra bulunamayan Haluk Kırcı, Ukrayna'da geçtiğimiz yıl ekim ayında bir apart otelde yakalanmıştı.
Kırcı hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğundan hemen cezeavine konulması bekleniyor. Kırcı'nın Türk Ceza Yasası'nda yapılan değişikliklerin lehinde olanlarından yararlanması da gündeme gelecek. Böylece Kırcı cezaevinde daha az kalacak. Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Ramazan Er, Kırcı'nın iadesinin, Ukrayna'ya yaptığı iltica başvurusu ve Ukrayna'daki tartışmalı seçimler nedeniyle geciktiğini söyledi.