Haluk Kırcı'nın tahliyesi kalktı

Salihli Ağır Ceza Mahkemesi, yedi TİP'li gencin öldürülmesinden hüküm giyen Haluk Kırcı'nın tahliye kararını itiraz üzerine kaldırdı. Kırcı, bakiye cezasının infazı için aranıyor.

ANKARA - Bahçelievler katliamı hükümlüsü ülkücü Haluk Kırcı'nın tahliye kararı iptal edildi. Salihli Ağır Ceza Mahkemesi, itiraz üzerine, erken tahliyeye ilişkin kararı kaldırdı.
1978'de Ankara'da TİP'li yedi genci boğarak öldürmekle suçlanan Kırcı ve arkadaşları yedişer kez idama mahkûm edilmiş, 1991'de bu cezaları her bir öldürme için 70'er yıl ağır hapis cezasına dönüştürülmüştü. 36 yıl hapis yatması gereken Kırcı'nın, 2016'ya kadar cezaevinde kalması gerekiyordu.
12 cinayetten 12 kez idam cezası alan Mustafa İzol'un bırakılması, Kırcı'ya tahliyeyi getirmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Adalet Bakanlığı'nın yazılı emri üzerine, idamın kaldırıldığı gerekçesiyle, 36 yıl yerine sekiz yıl yatmasının yeterli olacağını ileri sürüp İzol'u bırakmıştı. Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, karara itiraz etmişti.
Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi de İzol kararına dayanıp Kırcı'yı 19 Mart'ta tahliye etmişti. Karara öldürülenlerin aileleri itirazda bulunmuştu. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, başsavcılığın itirazını geçen hafta kabul edip, İzol kararını bozmuştu.
İzol kararı, Kırcı'ya da işletildi. Müdahil avukatın tahliyeye itirazını görüşen Salihli Ağır Ceza Mahkemesi, Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını kaldırdı. Kırcı, yakalanabilirse, 12 yıl daha hapis yatacak. Kırcı, 1991'de de tek bir cinayet suçlusu gibi kabul edilerek 10 yıl yatması yeterli görülüp bırakılmıştı. Dönemin Adalet Bakanı itiraz edince aranmaya başlanmıştı. Yedi yıl sonra, ancak Susurluk kazasının ardından 1998'de yakalanabilen Kırcı, çete üyeliğinden de dört yıl hapse mahkûm edilmişti.
Avukatı itiraz edecek
Kararın hukuken sakat olduğunu ileri süren Kırcı'nın avukatı Hüseyin Ayan, "Kararın bozulması için Adalet Bakanlığı'na başvuracağım. Kararı veren yargıçlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağım" dedi.