Haluk Kırcı'ya tahliye yolu

Yargıtay, Bahçelievler'de 7 TİP'li öğrenciyi öldürmekten yedi kez idama hükümlü olan Haluk Kırcı'nın cezasını, AB'ye uyum yasaları uyarınca 48 ayı hücrede olmak üzere müebbet ağır hapise cezasına dönüştüren mahkeme kararını onayladı.

ANKARA - Yargıtay, Bahçelievler'de 7 TİP'li öğrenciyi öldürmekten yedi kez idama hükümlü olan Haluk Kırcı'nın cezasını, AB'ye uyum yasaları uyarınca 48 ayı hücrede olmak üzere müebbet ağır hapise cezasına dönüştüren mahkeme kararını onayladı. Ancak Yargıtay'ın bu kararı, Kırcı'nın tahliye umutlarını bitirmedi.
Kırcı'yı tahliye kapısını aralayan süreç 2002'de çıkarılan 4771 sayılı Uyum Yasası ile idam cezaları 'hücreli tam müebbet ağır hapse' çevrilmesiyle başlamıştı. Bu yasa uyarınca birden çok adam öldürmeden hükümlüler tahliye için mahkemelere başvurmuştu.
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi Kırcı davasında cezasını yedi kez müebbet ağır hapse çevirmekle yetinmiş, bunun infazının da 30 yıl üzerinden yapılabileceğine işaret etmiş, ancak tahliye konusuna girmemişi.
Karar temyiz için Yargıtay'da beklerken Kırcı'yı umutlandıran gelişme olmuştu. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 12 kez idam, ayrıca 20 yıl ağır hapse hükümlü Mustafa İzol'u tahliye etmişti.
Kırcı'nın avukatı bunu emsal gösterip davanın hızlandırılmasını istemiş, buna karşılık Yargıtay Başsavcılığı kararın onanmasını istemişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, beklenen Kırcı kararını dün verdi. Daire, mahkemenin 'her bir idam cezalarından dönüştürülen müebbet hapis cezalarının ayrı ayrı infazının yasalara göre mümkün olmadığına' işaret ederek kararı onadı. Kırcı'yla ilgili infaz statüsünün ise kendi gerekçeleri dikkate alınarak yerel infaz mercilerince değerlendirilmesi istendi. Böylece Kırcı'nın tahliyesi konusunda top yerel mahkemeye atılmış oldu.
Bu kararın ardından Adalet Bakanlığı, daha önce İzol için kullandığı yazılı emirle bozma isteme hakkını Kırcı için de kullanabilecek. Kırcı yerel mahkemece ya da Yargıtay tarafından tahliye edilebilecek.