'Hamal olamazsın, okumalısın'

Berat Yaşa, 19 yaşında bir ODTÜ öğrencisi. Dün Türk Eğitim Vakfı'ndan burs kazandığını öğrendiğinde, cam kemiği hastalığı nedeniyle okula kemiklerinin kırılmaması için küçük adımlarla yürüdüğü günleri hatırladı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Berat Yaşa, 19 yaşında bir ODTÜ öğrencisi. Dün Türk Eğitim Vakfı'ndan burs kazandığını öğrendiğinde, cam kemiği hastalığı nedeniyle okula kemiklerinin kırılmaması için küçük adımlarla yürüdüğü günleri hatırladı. Babası, "Sen hamallık yapamazsın, okumak zorundasın" diyerek onu teşvik etmişti. Dün yanında onun gibi zorluklara karşın eğitim hayatını sürdürmeyi başaran gençler vardı.
Türk Eğitim Vakfı (TEV) kuruluşunun 40. yıldönümünde ilk kez lisans eğitimine devam eden başarılı gençlere burs verdi. ÖSS'de çeşitli dereceler alan öğrenciler arasından seçilen gençler, bu eğitim-öğretim yılında kişi başına 8 bin YTL burs alacak. Gençler, başarılarını devam ettirirse eğitim hayatları boyunca burs ödemesi devam edecek. Toplam bin 755 öğrenci arasından seçilen 40 öğrencinin eğitim hayatı, başarılarla dolu.
Yaşadığı zor şartlara karşın başarıya imza atan gençlerin biri; 21 yaşındaki Tuncelili Ahmet Arif Ağlar. İlköğretime köyde başlamıştı. Birinci sınıfı bitirdikten sonra OHAL ilan edilince ailesi Tunceli'den Muğla'ya göç etti.
Güneydoğu'da çalışacak
Acı ve gerçekleri erken yaşta tanıdığı için sorumluluklarının arttığını anlatan Ağlar, "Kendi kendime hazırlanarak Erzincan İMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi'ni kazandım. Bir yıl yatılı okudum. Birinci yılın sonunda terör olayları dindikten sonra ailem Tunceli'ye döndü. Ben de Tunceli'den Erzincan'daki okuluma gidip gelmeye başladım" diye konuşuyor. Şimdi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Ağlar, mezun olduktan sonra Güneydoğu'da çalışmak istiyor.
Diyarbakırlı cam kemik hastası Berat Yaşa ise sokakta yürüyebileceği günlere bile inanmazken bugün ODTÜ'de endüstri mühendisliği okuyor. Ailesinin kendisini okutmak için çok çaba sarf ettiğini anlatan 19 yaşındaki Yaşa, eğitim mücadelesini şöyle anlatıyor: "Beş yaşında yürümeye başladım. İlköğretim çağına geldiğimde ayağım kırıldı. İki sene gecikmeli olarak okula başladım. Üç dört dakika uzaklıktaki okula zor gidiyordum. Şimdiye kadar en az 20 kez kemiklerim kırıldı. Alçıya alındığı zaman belden aşağım aylarca alçıda kalırdı. Sokakta yürüyebileceğime inanmazdım. Liseden sonra sokaklarda yürümeye başladım. Babam hep 'Senin okuman lazım, gidip hamallık yapamazsın' derdi. Babam lise mezunu. Ben lisedeyken birlikte ders çalışırdık. Bursu kazanmama en çok o sevindi."
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Alperen Kızıklı ise Gaziantep'in bir ilçesinde, küvözü olmayan bir hastanede, altı aylık doğmuş. Doktorların 'yaşamaz' dediği Kızıklı, "Doktor olmak, sağlık sistemindeki bozuklukları gidermek istiyorum. Gerekirse sağlık bakanı olacağım" diye konuşuyor. Haccettepe'de tıpta ikinci sınıf öğrencisi olan Özge Gönül ise, daha şimdiden başvurduğu ABD'deki John Hopkins Tıp Laboratuarı'nda iki ay staj imkânı kazanmış.