Hamamda hassas kavga

Mimar Sinan'ın 500 yıllık hamamı kapanmanın eşiğinde. Hamam işletmecisi yürürlükten kaldırılmış bir yönetmelik sonucu kapatılacaklarını savunurken, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er...

İSTANBUL - Mimar Sinan'ın 500 yıllık hamamı kapanmanın eşiğinde. Hamam işletmecisi yürürlükten kaldırılmış bir yönetmelik sonucu kapatılacaklarını savunurken, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, "Pazartesi (yarın) incelemede bulunacağız, kesin kapatılacak diye bir şey yok" dedi. 1924-2003 yılları arasında 79 yıl boyunca kapalı kaldıktan sonra nihayet açılan hamam daha çok kadınlı erkekli turist gruplarını ağırlıyor.
Dünkü Hürriyet gazetesinde yayımlanan habere göre hamam krizi de bir turist çiftin şikâyeti üzerine başladı. Eşiyle birlikte 3 Mayıs 2004'te hamama giden Bob Hedges, Avustralya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na bir şikâyet mektubu yolladı. Hedges mektupta eşinin "Burada âdet böyle" diye erkeklerin önünde havlusuz yıkanmaya zorlandığını ama sonra böyle bir âdet olmadığını öğrenince kendini 'kirlenmiş' hissettiğini yazdı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Eminönü Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü arasında bir yıllık yazışmaya konu olan şikâyete ilişkin 15 Mart'ta Eminönü Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve belediye komisyonu hamama giderek eksikliklerin tamamlanması için yedi gün süre verdi. Eksiklikleri tamamlamayan hamam için 31 Mayıs'a kadar süre verilerek kapatma kararı tebliğ edildi.
Belediyenin yürürlükten kalkmış bir yönetmelikle kapatma kararı aldığını savunan hamam işletmecileri yürütmeyi durdurmak için mahkemeye başvurdu.
Ne yapılabilir?
Hamamı işleten Bano Turco firmasının yetkileri, "Yılda 45 bin turistin kullandığı hamam tarihi bir mekân. Fiziki olarak kadın-erkek bölmesi inşaatı yapamayız. Tek çözüm kadın ve erkeklere ayrı saat. Ama turistler de eşleriyle farklı saatlerde gelmek istemiyor" diye konuştu. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ise "Şikâyet üzerine kadın ve erkek odaları ve zaman ayarlaması yapılmasını önerdik. Pazartesi inceleyeceğiz, kesin kapatılacak diye bir şey yok" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7475237475230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.