Hamile hemşirede KKKA virüsü

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Ankara Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları servisinde görevli bir hemşirede, kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) virüsü tespit edildi. Hemşire gözetim altına alınarak tedavisine başlandı.
Enfeksiyon hastalıkları servisinde çalışan bir hemşirede geçtiğimiz çarşamba günü, KKKA belirtileri görünmeye başlandı. Tahlillerin yapılmasının ardından önceki akşam hemşirenin virüs kaptığı kesinleşti. Hemşirenin 10 haftalık hamile olduğu ve bebeğini kaybetme ihtimali bulunduğu da belirtildi.
İddiaya göre hemşirede KKKA belirtileri çarşamba günü başlamıştı. Ancak bu belirtilerin hamilelikten kaynaklı olabileceği söylenedi, tedavinin başlatılmasına gerek görülmedi. Rapor sonucunun çıkmasının ardından hemşire evinden alınarak hastaneye yatırıldığı öğrenildi.  Aynı serviste görev yapan bir doktorda da KKKA belirtilerinin görünmeye başlandığı, doktorla ilgili  kesin test sonucunun henüz gelmediği ifade edildi. 
13 Haziran’da da Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi’nde çalışan 18 yaşındaki sağlık teknisyeni Kübra Yazım KKKA sonucu ölmüştü. Yazım’ın KKKA’lı bir hastadan kan örneği alırken eline iğne battığı belirlenmişti.