Hamilelere 'adjuvan'sız aşı

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü artıran, ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan ‘Adjuvan’ maddesi içermeyen domuz gribi aşısından uygulayacak. Sipariş edilen 1 milyon doz ‘Adjuvansız aşı’nın aralık ayında Türkiye’de olması bekleniyor.
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son üç ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nin gebelere de adjuvan içeren aşı uygulanabileceğini bildirdiğini kaydeden Ertek, “Ancak gebelere mümkün olduğunca hiçbir kimyasal ve biyolojik madde verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelere Adjuvansız aşı uygulanmasına karar verildi” diye konuştu.
Aşının bağışıklık yapma gücünü artıran madde ‘Adjuvan’ olarak adlandırılıyor. Türkiye’de uygulanacak aşılar Adjuvan olarak ‘skualen’ maddesi içeriyor. Bazı ülkelerde bu maddenin özellikle hamilelerde yan etkilere neden olduğu iddiaları gündeme getiriliyor. ABD’deki aşılarda adjuvan maddesi bulunmazken, Avrupa’daki aşılar bu maddeyi içeriyor. (aa)