Hamileye boş kuvöz işkencesi

Sekiz aylık hamile kadın, sancıları tutunca eczacı kalfası eşiyle birlikte, emanet bir otomobil içinde kolunda serum şişesiyle iki kentte 13 saatte beş hastane dolaştı.

MERSİN - Sekiz aylık hamile kadın, sancıları tutunca eczacı kalfası eşiyle birlikte, emanet bir otomobil içinde kolunda serum şişesiyle iki kentte 13 saatte beş hastane dolaştı. Ancak 'Sezaryenle doğurmalı' denmesine rağmen, boş kuvöz bulunamadığı için doğuramadan evine döndü.
İlk çocuğuna hamile olan 19 yaşındaki Tuğba Çoker, Mersin'deki evinde 5 Ekim sabahı sancılandı. 34 yaşındaki eşi Şükrü Çoker, hemen işyerine haber verdi, arkadaşından emanet aldığı otomobille eşini Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. Acil Servis'te genç kadına serum bağlandı. İki saat kontrol altında tutulan genç kadını eşi, hastanede boş kuvöz bulunmadığı için, kolunda serum takılı olduğu halde otomobille Adana'daki Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne götürdü. Ama bu hastanede de kuvöz yoktu! Otomobilden hiç inmeden Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne gelen genç kadın beş saat de burada kontrol altında tutulduktan sonra kuvöz olmadığı için ameliyata alınmadan 'başka bir sağlık kuruluşuna gitmeleri' önerilerek taburcu edildi. Genç çift mecburen Adana Özel Ortadoğu Hastanesi'ne gitti. 500 YTL doğum, 350 YTL kuvöz, günlük 175 YTL yatak ücretini 'sonradan ödemek üzere' anlaşmışlardı ki o kuvöz de arızalı çıktı!
Bulunmaz nimet: Kuvöz
Bölgede otomasyon sistemine geçildiğini belirten Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak'a göre hasta, 'Bana gideceğim hastaneyi bulun' deme hakkına sahipti.
Öte yandan Adana ve Mersin civarında milyonlarca kişiye hizmet veren hastanelerdeki toplam kuvöz sayısı da şaşırttı. Çoker'in 'Boş kuvözümüz yok' diye geri çevrildiği hastanelerden Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 11, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 20, Özel Başkent Hastanesi'ndeyse toplam 17 kuvöz olduğu öğrenildi.