Hamit Bayram yakalandı

Malatya'da uyuşturucudan gözaltına alındıktan sonra, Van'da polisin elinden babası Mustafa Bayram'ın adamlarınca kaçırılan Hamit Bayram yakalandı. Eski milletvekili Mustafa Bayram ise halen firarda.

ANKARA - Malatya'da uyuşturucu operasyonunda gözaltına alındıktan sonra, getirildiği Van'da Emniyet binasından kaçırılan Hamit Bayram önceki gece Ankara'da yakalandı. Eski milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu olan Hamit Bayram da Alaadin Çakıcı, Kürşat Yılmaz, Kasım Gençyılmaz gibi 'kadın' takibiyle yakalandı Hamit Bayram, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın (KOM) operasyonuyla ele geçirildi. Aylardır özel bir ekiple Hamit Bayram ve babası Mustafa Bayram'ı arayan KOM, Ankara Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci'den alınan kararlar doğrultusunda 25 ayrı adreste arama yaptı.
Aramalar sonucu bazı ipuçlarına ulaşan polis, Hamit Bayram'ın kardeşi Hişar Bayram'ın da Ankara'ya geldiğini tespit etti.
Köşk'ün yakınında
KOM yetkilileri, Hişar Bayram'ı yakın takibe aldı. Ankara'da bulunan Bayram aşiretine yakın isimleri de takibe alan polis, Hamit Bayram'ın kardeşi Hişar'la akrabaları aracılığıyla bağlantı kurduğunu tespit etti. Bu arada Hamit Bayram'ın bir yakınından, âlem yapmak, için para istediği belirlendi.
Polis, Hamit Bayram'ın Çankaya Köşkü ile Milli Savunma Bakanlığı lojmanlarının bulunduğu bölgenin hemen bitişiğindeki Çankaya Birlik Mahallesi'nde 58. Sokak 5 numaralı apartmanda olduğunu belirledi. Bunun üzerine Özel Harekât Şubesi'nden bir tim alınarak 25 ekiple önceki gece 01.00 sıralarında belirlenen adrese gidildi.
Emniyet Müdür Yardımcısı Ergin Devran ve Şube Müdürü Cihangir Çelik'in de katıldığı operasyonda 100'e yakın polis bulundu. Operasyon öncesi tüm polisin cep telefonları kapattırıldı. Kapının açılmama ihtimaline karşı bir çilingirin de hazır bulundurulduğu operasyon öncesi, sokak ve apartmanın çevresi polislerce sarıldı. Polislerin zile basmalarının ardından önce içeriden yanıt alınamadı. "Açın polis" diye ısrarla zile basan polis bir süre sonra, "Bekleyin açıyoruz" diye karşılık aldı.
Yaklaşık bir dakikalık bekleyişin ardından kapıyı İsmail Zorlo açtı. Timlerin eve girişi sırasında sifon sesi duyuldu. Hamit Bayram'a ismiyle hitap etmesi üzerine Bayram, "Ben Hamit değilim, Murat'ım, Murat'ım" diye konuştu. Bayram'ın, tanınmamak için bıyığını ve saçlarını kestirdiği görüldü. Polis Hamit Bayram'ı gözaltına alırken direnişle karşılaşmadı.
Yapılan aramada Hamit Bayram'ın cüzdanından isim hanesinde Murat yazan sahte bir kimlik çıktı. Babası Mustafa Bayram'ın milletvekilliği döneminde şoförlüğünü yapan İsmail Zorlo da gözaltına alındı. Bayram'ın kaldığı dairede yapılan arama sonucu bir saksı çiçeğinin toprağına saklanmış eroin ve 70 gram afyon sakızı bulundu.
Bayram ve Zorlo dün geceyi Ankara KOM'da geçirdi. Yapılan parmak izi incelemesinde yakalanan kişinin Hamit Bayram olduğu kesinleşti. Van ve Malatya Cumhuriyet Savcılıkları tarafından hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Bayram Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tutuklandı. Zorlo ise savcılıkta serbest bırakıldı. Kaçırılma işini organize ettiği belirtilen Mustafa Bayram''ın yakalanması için operasyonlar sürüyor.
1.5 ay İran'daydı
Emniyet çevrelerinden alınan bilgiye göre kaçırıldıktan sonra Van'da iki gün kalan Bayram, daha sonra İran'a gitti. İran'da 1.5 ay kaldıktan sonra yurda döndü, 20 gündür Ankara'daydı.