Hamit Bayram'ın davası başladı

Uyuşturucu ticareti suçundan gözaltına alındığı emniyet binasından, eski Van Milletvekili babası Mustafa Bayram ve adamları tarafından kaçırılan Hamit Bayram'ın Malatya'da yargılanmasına başlandı.

MALATYA - Uyuşturucu ticareti suçundan gözaltına alındığı emniyet binasından, eski Van Milletvekili babası Mustafa Bayram ve adamları tarafından kaçırılan Hamit Bayram'ın Malatya'da yargılanmasına başlandı. 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün başlayan dava duruşmasına tutuklu sanık Ali Karakuş ve avukatları katıldı. Uyuşturucuyla hiçbir bağlantısının olmadığını ileri süren Karakuş, nakliye işi ile birlikte canlı hayvan, kayısı ticareti yaptığını ve Van'daki kişilerle de bu vesileyle tanıştığını anlattı.
Sanık avukatları da Karakuş'un evinde ve aracında yapılan aramalarda uyuşturucu maddeyle ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığını belirterek, müvekkillerinin tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti ise, firarda olan ve haklarında gıyabi tutuklama müzakeresi bulunan Hamit Bayram, Hüsnü Özbuz ve Şevket Yetiş hakkındaki gıyabi tutuklama ve Ali Karakuş'un tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Sanıklar hakkında, 'teşekkül oluşturma suretiyle uyuşturucu madde ticareti yapma' suçundan 12 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Mustafa Bayram ve adamları hakkında Van'da açılan davaya ise önümüzdeki günlerde başlanacak.